Toyota'dan Frankurt'ta 2 Dünya,

1 Avrupa Promiyeri

Toyota, 2015 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda hibrit teknolojisindeki yenilikleri ve bu teknolojide gelinen son noktayı gözler önüne serdi. Fuarda dünyanın ilk seri üretim hibrit otomobili Toyota Prius’un 4’üncü nesli ile yeni crossover C-HR konseptin dünya prömiyeri gerçekleştirildi. Toyota, fuarda Avrupa prömiyeri yapılan Yeni RAV4 Hybrid ile SUV pazarındaki rekabete yeni bir soluk getirmeye hazırlanırken, Avrupa’da satışına başlanacak olan hidrojen yakıt hücreli Mirai modelini de beğenilere sundu.

 
toyota-frankurtta01

 
Lider yeniden doğuyor: “Yeni Toyota Prius”
 
Dünyanın ilk seri üretim hibrit otomobili olarak 1997 yılında lanse edilen ve 18 yılda 3,5 milyon adedi aşan bir satış başarısına imza atan Toyota Prius’un 4. neslinin dünya prömiyeri Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirildi.

 
1.5 litrelik benzinli motor ve 33 kW gücünde elektrik motoru ile yollara çıkan ilk nesil Prius 5.1 lt/100 km tüketim ve 120 gr/km CO2 salınım değerine sahipken, ikinci nesilde 1.8 litrelik motoruyla tüketim 4.3 lt/100 km ve CO2 salınım değeri ise 104 gr/km’ye kadar gerilemişti. 2009’da ise 3.nesli pazara sunulan Prius modelinin yakıt tüketimi yüzde 23 ve CO2 salınım değeri de yüzde 25 oranında iyileşme kaydetti.

Şimdi de bu gelişim, yeni nesil Toyota Prius ile ivmelenerek devam ediyor. En gelişmiş hibrit teknolojisi ile yeniden yaratılan Yeni Toyota Prius, benzersiz yakıt verimliliği, çevreci performansı, keskin hatlarıyla dinamik ve heyecan uyandıran bir görünüm sergiliyor. Yeni Toyota global mimarisi(TNGA- Toyota New Global Architecture), farklı tasarım dili ve yenilenen hibrit teknolojisi ile üretilen Yeni Prius artık duygulara daha fazla hitap ediyor.

Dış tasarımda Prius daha alçak ve çok daha atletik bir görünüme kavuştu. 2.700 mm ile önceki nesille aynı dingil mesafesine sahip olan yeni Prius’un uzunluğu 60 mm artarak 4.540 mm’ye, genişliği de 15 mm artarak 1.760 mm’ye ulaştı. Tavan yüksekliği ise kabin konforundan ödün vermeksizin aerodinamik yapıyı iyileştirmek üzere 20 mm azaltılarak 1.470 mm’ye düşürüldü.

Heyecan uyandıran etkileyici dış tasarım iç mekanda da devam etti. Kalite algısı yüksek, sürücüyü saran ferah bir kokpite yer verildi. İç mekanda kullanılan yumuşak malzemeler ile de kalite algısı yüksek tutuldu. Sürüş konforunu artırmak üzere etkin bir yalıtım uygulanırken ses ve titreşim seviyesi minimum seviyeye indirildi.
Toyota, yeni nesil hibrit sistemle bir yandan sürüş keyfini artırırken diğer yandan ise yakıt tüketimini düşürdü. Daha kompakt boyutlara sahip olan yeni hibrit sistem aynı zamanda daha hafif bir yapıya da sahip. Batarya teknolojisi, elektrik ve benzinli motor konusunda da teknolojik gelişmelerin tamamından yararlanıldı.

Daha yüksek enerji yoğunluğundaki bataryalar bu sayede aynı ağırlık ve boyutta daha fazla randıman sunabiliyor.
Bataryalar gibi elektrik motorlar da daha küçük boyutuna rağmen daha iyi performans sergiliyor. Sadece hibrit sisteme odaklanmakla kalmayan Toyota mühendisleri benzinli motorun verimliliğini de geliştirdi. Prius’un bir önceki neslinde yüzde 38,5 ile oldukça verimli olan benzinli motorunun değeri, Yeni Prius ile birlikte dünyanın en iyi benzinli motor değeri olan yüzde 40’a ulaştı.

Tüm bu gelişmeler sayesinde Yeni Prius bir önceki nesil ile kıyaslandığında yakıt verimliliğinde yüzde 18’lik bir gelişmeyi hedefliyor.
 
Geleceği Mirai gibi otomobiller şekillendirecek
 
Toyota Frankfurt Motorshow’da, Avrupa satışına Almanya, Danimarka ve İngiltere’de önümüzdeki günlerde başlayacağı Mirai modelini de beğenilere sundu.

Toyota’nın otomotiv dünyasında yeni bir çağ başlatan ve bir otomobilden beklenen konforu ile sürüş keyfini fazlasıyla sunan hidrojen yakıt hücreli otomobili Mirai, fuarın en ilgi çekici modellerinin başında geldi. Dünyanın lider hibrit otomobil üreticisi Toyota, Prius ile başladığı yolculukta eko-otomobilleri popüler hale getirdi. Bugün gelinen noktada hibrit teknolojisi ve eko-otomobiller denildiğinde ilk akla gelen marka olan Toyota, hidrojeni yakıt olarak kullanan Mirai ile yakıt teknolojilerinde gelinen noktayı gözler önüne seriyor.

Küresel ısınma, çevre kirliliği ve fosil yakıtların tüketiminin her geçen gün arttığı günümüzde, otomobillerde kullanılacak enerji kaynaklarının çeşitliliği üzerine uzun yıllardır çalışan Toyota, gelecek 100 yıl içinde otomobillerin ulaşım araçları olarak kullanılacak olmasından hareketle elektrikten hibrite ve yenilikçi yakıt hücresine kadar farklı teknolojilerin otomobilleri geleceğe taşıyacağına inanıyor.
 
Sadece su buharı salımıyla çevre dostu Mirai, dikkat çekici tasarımı, düşük ağırlık merkezinin getirdiği sürüş keyfi ve sessiz elektrik motorun hızlanma performansı gibi özelliklerle de göz dolduruyor.

Stili ve artan cazibesiyle Toyota Yaris
 
Toyota’nın küçük sınıftaki başarılı temsilcisi Yaris, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda; yeni donanım seviyesi, yeni renkler ve yeni çift-renk versiyonuyla yer aldı.

Satış grafiğini her geçen gün daha da yükselten Yaris’in başarısında, 2012 yılında ürün gamına dahil olan Yaris Hybrid modeli dikkat çekiyor. Yaris Hybrid’in satış adedinin 2015 yılı sonuna kadar 200.000 adedi geçmesi beklenirken, Avrupa’da satılan Yaris’lerin yüzde 35’inden fazlasını Hibrit oluşturuyor.
 
Toyota Yaris’in satış başarısının bir diğer önemli unsuru ürün gamının sürekli yenilenmesi. Toyota, Frankfurt Motor Show ile birlikte Style donanım seviyesini Hybrid versiyonda da sunmaya başladı. Style donanım seviyesiyle birlikte; saten krom (satin chrome) süslemeli siyah lake petek dokulu radyatör ızgarası ve ön sis far çerçevesi devreye girdi.

İç mekanda ise sürücü ve beraberindeki yolcuları yeni siyah renkli döşemeler ve lake siyah detaylar karşılıyor. Bir diğer Yaris yeniliği ise dış tasarımda sunulan çift-renk opsiyonu. Gövde rengine ek olarak kaput kenarları, yan aynalar, A sütunu ve ön kaput kenarlarında metalik siyah olmak üzere çift renk uygulaması yapılırken iç mekanda ise farklı iç mekan aplikasyonları alternatif olarak sunuluyor.

Style donanım paketi ile birlikte İnci Beyazı (Pearl White), Platin Bronz (Platinum Bronze) veya Barselona Kırmızısı (Barcelona Red) olmak üzere üç farklı ana renk alternatifi Çift-Renk kombinasyonunu içeriyor. Yine çift-renk ile birlikte siyah (all-Black), gri (Warm Grey) veya degrede gri (Soft-gradation Grey) olmak üzere üç farklı iç mekan aplikasyonu alternatif olarak yer alıyor.

Haber ve Etkinlikler

Toyota, Motorsporları için Hidrojen Motor Teknolojisi Geliştiriyor Toyota, Motorsporları için Hidrojen Motor Teknolojisi Geliştiriyor Toyota, karbon nötr bir mobilite toplumuna giden yolda hidrojen yakıt hücreli motor geliştirdiğini duyurdu. Toyota Corolla Sport üzerine yapılan bir yarış aracına yerleştirilen motor, ORC ROOKIE Racing adı altında yarışlara katılacak. Toyota, Yandex ile Güvenli Sürüş Projesini Başlattı Toyota, Yandex ile Güvenli Sürüş Projesini Başlattı Toyota, Türkiye’de de trafik kazalarını önleme konusunda başlattığı yeni proje ile sosyal sorumluluk yaklaşımına sürücüleri de ortak ediyor. Toyota, İddiasını Meksika Rallisi'nde Ortaya Koyacak Toyota, İddiasını Meksika Rallisi'nde Ortaya Koyacak 2020 Dünya Ralli Şampiyonası’na (WRC) güçlü bir başlangıç yapan Toyota, burada bir yine iddialı sonuçlar elde etmeyi hedefliyor. Gerçek SUV & Hibrit: Toyota RAV4 Hybrid Passion X-Sport Gerçek SUV & Hibrit: Toyota RAV4 Hybrid Passion X-Sport SUV segmentinin öncüsü RAV4 ürün gamına “Toyota RAV4 Hybrid Passion X-Sport” versiyonu da eklendi ve satışa sunuldu. Detaylı bilgi için tıklayın!