LQ
Konsept araçlar gösterilmektedir.
Sürücüsü ile duygusal bir bağ kuruyor
Geçmişte otomobillere olan sevgimiz, bu araçların bizi uzak yerlere götürebilme ve maceralarımızı gerçeğe dönüştürebilmesinden kaynaklanıyordu. Gelişmiş teknolojiler sayesinde heyecan ve etkileşim için kullanıcıların yaşam tarzına uyum sağlayacak gücü elde edebiliyoruz. Toyota, LQ ile kişiye özel bir deneyim sunabilen, her sürücünün kendine özgü ulaşım ihtiyaçlarını karşılayan ve araç ile sürücü arasında daha da güçlü bir bağ kuran bu aracı gururla tanıtıyor.
Güç aktarım sistemi
Akülü Elektrikli Araç
Elektrikli sürüş menzili
Yaklaşık 300 km
Yolcu sayısı
4
Yui - Ulaşım Uzmanı ve Yapay Zeka Yardımcısı
LQ, 'öğren, geliş ve sev' teması kapsamında araç ile sürücü arasında duygusal bir bağ kurmak için gelişmiş teknolojilerden yararlanan bir konsept araç. LQ'da otomatikleştirilmiş sürüş özellikleri ile sürücüyü tanıyacak ve kişiye özel bir ulaşım deneyimi sunacak şekilde tasarlanmış, güçlü bir yapay zeka yardımcısı olan 'Yui' bulunuyor. 'LQ' adı, Toyota'nın bu yaklaşım ile araçla sürücü arasındaki ilişkiyi iyileştirerek geleceğin araçlarına öncülük ettiğine dair ümidini ifade ediyor.
Güvenli ve konforlu bir ulaşım deneyimi sunmak için tasarlanmış teknoloji
LQ, SAE Level 4'e eşdeğer bir otomatikleştirilmiş sürüş işlevinin yanı sıra erişim ve kullanım kolaylığı sağlayan Otomatikleştirilmiş Vale Park Sistemine sahip. Artırılmış Gerçeklik Yansıtmalı Gösterge Ekranı (AR-HUD) sürücü için bilgi ekranı alanını genişletiyor ve güvenli sürüşe destek oluyor. LQ'nin gelişmiş koltuk sistemi, koltuğa ve koltuk klima sistemine entegre edilmiş çok sayıda şişirilebilen hava kesesinden oluşuyor. Her ikisi de sürüş koşullarına bağlı olarak sürücüye uyanık veya konforlu tutmaya yardımcı oluyor.
Kullanımı kolay iletişim özellikleri
LQ, araç ile yolcular arasında bilgi paylaşımı için tavan ve zemin alanlarını kullanışlı bir iletişim platformuna dönüştürüyor. Entegre aydınlatma, otomatikleştirilmiş ve manuel sürüş modunun devrede olduğunu göstermek için farklı renklere bürünüyor ve Yui'nin hangi yolcuya hitap ettiğini göstermek için farklı ayak bölmelerini aydınlatıyor. LQ ayrıca farlarına takılı olan Dijital Mikro Ayna Cihazını (DMD) kullanarak aracın içi ve dışındaki kişilere yol yüzeyinin durumu gibi bilgileri de iletebiliyor. Sistem, yoldaki karmaşık şekilleri yansıtmak için bir milyon adet küçük entegre aynayı çalıştırabiliyor.
İçten dışa yenilikçi bir tasarım
LQ'nun kabini, Yui'yi gösterge panelinin merkezine koyan fütüristik bir silüet ile tasarlanmış. Tasarımın hatları, aracın içinden dışına doğru akıcı bir şekilde ilerliyor. Minimalist iç mekan pürüzsüz ve şık bir tasarıma sahip ve klima hava çıkışı gibi parçalar görünmeyecek şekilde gizlenmiş. Topoloji optimizasyonu tasarım tekniğini kullanarak ve 3D yazıcı ile üretilen orta konsol, çok iyi bir direnç sağlıyor ve aracın gelişmiş iç mekanını destekliyor. Sürücünün görebildiği destek yapısının sayısı da azaltılmış. Dış gövdede aracın iç kısmına kesintisiz bir şekilde bağlanan camlar entegre ve zarif bir tasarım oluşturuyor.