İLHAM VERENLER

Andrea Eskau - Paralimpik Kayaklı Koşu Sporcusu

Andrea Eskau Nordic kayak sopalarını tutuyor ve parlak kırmızı yarış kıyafeti ile kameraya bakıyor.
DOĞUM TARİHİ:

21 Mart 1971 Pazar

GELDİĞİ ŞEHİR:

Apolda, Almanya

SPOR:

Bisiklet, Engelliler İçin Kayaklı Koşu

PARALİMPİK OYUNLAR

2008, 2012, 2016
PARALİMPİK KIŞ OYUNLARI
2010, 2014

start your ımpossıble

Andrea için engelli sporları yapmak bir ihtiyaçtan doğmuş olsa da, başarılı Alman sporcu yaz ve kış sporlarında engelliler arasında en çok öne çıkanlardan biri oldu. İlk olarak tekerlekli sandalye ile basketbolu denedi ve daha sonra becerilerini geliştirerek engelliler için kayaklı koşu, engelliler için biatlon, tekerlekli sandalye yarışları ve handcycle (tekerlekleri elle çevrilen bisiklet) yarışlarına katıldı.

Andrea bugüne kadar 37 kez Dünya Şampiyonu olarak madalya aldı ve bisiklet, engelliler için biatlon ve engelliler için kayaklı koşu dallarında 27 kez Dünya Şampiyonu oldu.

"Engelli olimpiyatlarından altın madalya almak için göstermeniz gereken fedakarlık ve çaba gerçekten inanılmaz, bu nedenle Andrea'nın ekibinin küçük bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz."
– Toyota TMG mühendisi

/

Bugüne kadar çok sayıda madalya aldım, ancak bir sporcu olarak en büyük başarım adil ve rekabetçi olmamdır. Bunun çok ama çok önemli olduğuna inanıyorum.

Andrea'nın imkansızı gerçekleştirme yönündeki bitmek bilmeyen kararlılığından ilham alan Toyota, 2012'de kendisiyle görüşerek ortak bir çalışma başlatmak istedi. Konfor ve hıza odaklanarak Andrea ile çok yakından çalıştık ve bu yıldız sporcunun Paralimpik Oyunlar'daki başarısını daha da artırmak için bisiklet ve kızağı için özel hafif karbon fiber çözümler geliştirdik.

Lauren Woolstencroft - Engelli Paralimpik Alp Disiplini Sporcusu

Lauren gözlüklerini yukarı çekmiş halde kaskını takıyor ve yarışmaya hazır halde kameraya bakıyor.
DOĞUM TARİHİ

24 Kasım 1981 Salı

GELDİĞİ ŞEHİR:

Alberta, Kanada

SPOR

Engelliler İçin Alp Disiplini

PARALİMPİK OYUNLAR

2002, 2006, 2010

start your ımpossıble

Lauren doğduğunda sol kolunun dirsekten aşağısı yoktu ve dizlerinden itibaren her iki bacağı da yoktu. Ancak bu spor tutkusunu durduramadı. Kayak meraklısı olan babası ile hafta sonu eğlencesi olarak kayak yapmaya başladı ve bu spor kısa sürede genç sporcu için tutkuyla takip ettiği bir meslek haline geldi. Lauren, çok büyük zorluklar ve olumsuzluklara rağmen 14 yaşındayken Alberta Engelliler İçin Alp Disiplini Takımı ile yarışmaya başladı.

"Yarışmaya ilk başladığımda, altın madalya almanın kesinlikle imkansız olduğunu düşünüyordum. Ancak yıllarca antrenman yaparak ve çalışarak, arkamdaki büyük ekibin de katkısıyla Paralimpik Oyunları'nda on madalya almayı başardım."

Paralimpik Oyunlar'daki yolculuğumu tek bir sözcük ile ifade etmem gerekseydi, kararlılık derdim.

Lauren her inişte imkansız görünen şeylere bir kez daha meydan okudu. Lauren, Kanada Engelliler İçin Alp Disiplini Takımı'ndaki çalışmaları sırasında Salt Lake City 2002 Paralimpik Kış Oyunları'nda Kanada Takımı adına on madalya aldı (sekiz altın, bir gümüş ve bir bronz) ve dünyada en çok ödül alan engelliler için alp disiplini sporcularından biri oldu.

Lauren 2010'da kayak yarışlarına artık katılmayacağını açıklarken, zorluklar ile yüzleşen ve başarı elde etmek için zorlukları aşan bir sporcu olarak hatırlanmak istediğini belirtti.

Han Min-Su - Engelli Kızaklı Buz Hokeyi Sporcusu

Han Min-Su, hokey maskesinin kafesinin arkasında yarışmaya hazır görünüyor.
DOĞUM TARİHİ:

3 Haziran 1970 Çarşamba

GELDİĞİ ŞEHİR:

Seul, Güney Kore

SPOR:

Engelliler İçin Buz Hokeyi

PARALİMPİK KIŞ OYUNLARI:

2010, 2014

start your ımpossıble

Yirmi üç yaşında olan ve her iki bacağında romatoid artrit olan Han, 1.708 metre yüksekliğinde bir dağa tırmanmaya karar verdi. 17 saat sonra zirveye ulaştığında, dünyadaki engelleri olasılığa dönüştürmek için ihtiyacı olan cesareti kendinde hissetti.

Han'ın sol bacağı kemik iliği iltihabı teşhisi nedeniyle yedi yıl sonra kesildiğinde, Han dağdaki o zafer anını düşündü ve hayat boyu birinci sınıf bir sporcu olma hayalini kararlılık ile izlemeye karar verdi.

Bir hedef belirlemek, hedefe ulaşmak için hazırlanmak ve bu sırada tükettiğiniz tüm çaba gerçekten zordur. Bunu yaparken yaşadığımı hissediyorum ve hokey oynadığımda bundan memnuniyet duyuyorum.

Han Kore Cumhuriyeti'nde ulusal seviyede engelliler için powerlifting, tekerlekli sandalye ile basketbol ve tekerlekli sandalye ile ragbi dallarında yarışmaya başladı. Ancak Han sonunda buzun üzerine ait olduğunu fark etti. Han birkaç yıl sonra Vancouver 2012 Paralimpik Kış Oyunları'nın süper yıldızı olarak parlıyordu.Han bundan sonra Güney Kore'deki 2018 Paralimpik Kış Oyunları'nda ülkesindeki buzlara çıktığında kendi hokey mirası için yeni bir zirve yaratacak.

Michael Milton - Engelli Paralimpik Bisikletçi

Michael Milton sıradan bir beyzbol şapkası ve kırmızı atleti ile uzağa bakıyor.
DOĞUM TARİHİ:

21 Mart 1973 Çarşamba

GELDİĞİ ŞEHİR:

Canberra, Avustralya

SPOR

Engelliler İçin Alp Disiplini ve Bisiklet

PARALİMPİK OYUNLAR

2008
PARALİMPİK KIŞ OYUNLARI
1988, 1992, 1994, 2002, 2006

start your ımpossıble

Michael yürümeyi öğrendikten hemen sonra koşmaya başladı. Kayağa meraklı olan ailesi Canberra yakınlarındaki dağlara düzenli olarak seyahat ediyordu ve Michael burada karlı yokuşlardan inmenin heyecanına bağımlı hale geldi.

Michael dokuz yaşındayken kemik kanseri teşhisi konuldu ve bacağı dizinin altından kesildi. İyileşme ve tek bacakla yürümeyi öğrenmeyle geçen birkaç zorlu yıldan sonra 11 yaşındaki Michael spor ile fiziksel becerilerinin sınırlarını tekrar keşfetmeye hazırdı.

Benim için hareket etmek keşif yapmak, dünyayı elimden gelen en iyi şekilde deneyim etmektir.

"Benim için hareket etmek keşif yapmak, dünyayı elimden gelen en iyi şekilde deneyim etmektir." “Hedefleri imkansız olarak düşünmeyi sevmiyorum. Benim için yaşam sınırlarımı test etmek ve neyin mümkün olduğunu görmekten ibarettir.”

Michael'ın hikayesinden ilham alan Toyota Avustralya, 2002'de Paralimpik sporcu ile çalışmaya başladı ve yetenekli sporcu 2007'de resmi olarak Toyota marka elçisi oldu. Toyota Michael'ı desteklemek ve atletizme dair hayallerinin onu götüreceği yerler hakkında büyük heyecan duyuyor.

Seun Adigun - Atletizm ve Yarış Kızağı Sporcusu

Arkadan ışık alan ve soğukkanlı duran Seun, egzersiz kıyafetleri ile ileriye bakıyor.
DOĞUM TARİHİ:

3 Ocak 1987 Cumartesi

GELDİĞİ ŞEHİR:

Chicago, Illinois, ABD

SPOR

Atletizm ve Yarış Kızağı

OLİMPİYAT OYUNLARI

 2012 (Nijerya Takımı için)

start your ımpossıble

Genç Nijeryalı-Amerikalı atlet, lise yıllarında sürat koşusu ve engelli koşu becerileri ile ünlendi. Ancak Seun'un kalbindeki AV nodal giriş taşikardisi adlı durumu, zorlayıcı aktiviteleri tehlikeli hale getirdi. Seun, potansiyelini gerçeğe dönüştürmek ve sevdiği kişilerin endişelerini gidermek için kalbindeki fazla dokuyu aldırdı. Yıldız sporcu, ameliyattan sonra iyileştiğinde tutarlı bir antrenman düzenine girdi.

Her gün yeni bir kapı açarak imkansızı tanımlamanın gerçekte ne olduğunu anlamaya çalışıyorum.

Seun Londra 2012 Olimpiyat Oyunları'nda Nijerya Takımı için 100 m engelli koşuda yarıştığında ne kadar başarılı olabileceğini dünyaya gösterdi. Olimpiyat Oyunları sona erdiğinde ve koşmanın verdiği heyecan hafiflediğinde, Seun birçok arkadaşının 2018 Olimpiyat Oyunları için yarış kızağı sporuna odaklandığını fark etti. Seun Afrika'da tek bir yarış kızağı takımı bile olmadığını öğrendi. Bu da çok yetenekli olan bu spor meraklısının ilgisini çekti.

Nijerya'ya yeni bir spor getirirken dünya çapında kadınların spor dünyasına katılmasına katkıda bulunan Seun, eski sürat koşucularını yeni yarış kızağı takımına aldı. Seun ve takımı, Kasım 2017'de Olimpik Kış Oyunları'nda yarışan ilk Afrikalı yarış kızağı takımı oldu.

"Benim için hareket etmek, sağlığımı korumak demektir. Zihinsel, fiziksel, duygusal ve ruhsal açıdan sağlıklı kalabileceğim bir şekilde hareket etmek demektir."

Rami Anis - Yüzücü

Rami yarış havuzunun önünde duruyor, yarıştan sonra üzerinden sular akıyor ve yansıtmalı gözlükler takıyor.
DOĞUM TARİHİ:

18 Mart 1991 Pazartesi

GELDİĞİ ŞEHİR:

Halep, Suriye; şu anda Eeklo, Belçika'da yaşıyor

SPOR

Yüzme

OLİMPİYAT OYUNLARI

2016

start your ımpossıble

Suriyeli yüzücü Rami, dört yıl Türkiye'de mülteci olarak yaşadıktan sonra 2015 yılında Avrupa'da giderek Olimpiyat hayallerini takip etmeye karar verdi. Genç adam Akdeniz'in tehlikeleri sularını şişme bot ile geçerek bir Yunan adasına vardı. Rami buradan sonra tehlikeli bir kara yolu üzerinden Belçika'ya ulaştı ve sığınma hakkı edindi.

Sonunda Rami bu büyük Avrupa yolculuğundan sonra Olimpiyat hayallerine ulaştı. 2016'da Suriyeli yüzücü ve başka on cesur sporcu, Brezilya'daki açılış töreninde Uluslararası Olimpiyat Komisyonu Mülteci Olimpiyat Takımı bayrağı altında yürüdü. Rami ilk Olimpiyat Oyunları'nda 100 metre serbest stilde kendisinin de en iyi zamanı olan 54,25 saniye ile rekor kırdı.

Olimpiyat benim için hayalim, köyüm ve evim anlamına geliyor.

“Dünyadaki tüm mültecilere bir mesajım var: Hayatınız zor da olsa, bunu geride bırakın ve hayallerinizi gerçekleştirmeye çalışın.”

Günümüzde dünyada yoksulluk ve savaş nedeniyle yer değiştirmek zorunda kalan milyonlarca kişi varken Rami de kendi hayallerini gerçekleştiriyor..

Tyrone Pillay - Engelli Gülle Fırlatma Sporcusu

Tyrone Pillay boynuna dayadığı gülle ile atışın tam ortasında.
DOĞUM TARİHİ:

1 Mayıs 1980

GELDİĞİ ŞEHİR:

Durban, Güney Afrika

SPOR

Engelliler İçin Atletizm

PARALİMPİK OYUNLARI

2016

start your ımpossıble

Tyrone her zaman büyük bir sporcu olmayı hayal etti. Bir gün Güney Afrika için kriket oynamayı hayal ediyordu ve yapması gerekenin bu olduğuna inanıyordu. 14 yıldan uzun süre kriket oynadı ve engelli durumu nedeniyle hiçbir zaman Güney Afrika için kriket oynayamayacağını fark etti. Tyrone, yaşı büyüdükçe ve protez sol ayağına alıştıkça gittikçe Olimpiyatların ihtişamına ulaşamayacağına inanır hale geldi. Yine de Toyota Güney Afrika'daki işinden sonra kalan tüm boş zamanlarında ve hafta sonlarında arkadaşları ve işyerinden arkadaşları ile spor yapmaktan keyif alıyordu.

Daha sonra televizyonda Pekin 2008 Paralimpik Oyunları'nı gülle atışını izleyen Tyrone'un sporda başarı hayalleri aniden yeniden doğdu. Kendi yapısına benzeyen güçlü ve uzun boylu sporcuların dünya çapında yarıştıklarına şahit oldu. Bu anda Tyrone Paralimpik sahalarına ait olduğunu anladı ve artık bunu başarmanın zamanı gelmişti.

Pekin Paralimpik Oyunları'nı izledikten yalnızca sekiz yıl sonra Tyrone Rio'da sahalara çıkarak Güney Afrika Takımı adına gülle dalında yarıştı. Tyrone ilk kez katıldığı Paralimpik Oyunlar'da gururla ülkesi adına bronz madalyayı aldı.

Benim imkansızlık olarak gördüğüm şey, yeni nesil sporcular için bir miras bırakmak olabilirdi. Kimsenin engelli olmayan ve engelli sporcular arasında ayrım yapmadığı bir dünya yaratmaya çalışmak.

Brad Snyder - Görme Engelli Paralimpik Yüzücü

Brad Snyder savaşta görme kabiliyetini kaybetmiş olmasına rağmen alnındaki gözlükleri ile gözlerini yukarıya çeviriyor ve sanki bir platforma bakıyor.
DOĞUM GÜNÜ:

29 Şubat 1984 Çarşamba

GELDİĞİ ŞEHİR:

Reno, Nevada, ABD

SPOR

Reno, Nevada, ABD

PARALİMPİK OYUNLAR

2012, 2016

start your ımpossıble

Brad Snyder'ın kendisini en serbest hissettiği yer su. Yüzmeyi daha bebekken Florida'da öğrendi ve 11 yaşına geldiğinde yarışmaya başladı. Brad daha sonra Birleşik Devletler Donanma Akademisi'ndeki yüzme takımının kaptanı oldu.

"Bence yaralandıktan sonraki haftalarda görme engelli olarak yaşamak, hayatı görmeden geçirmek, karanlıkta yaşamak bize imkansız gibi geliyordu. Paralimpik Oyunlar'da şunu gördüm; gözlerim görmese bile hala başarabileceğim çok şey var."

Brad yaralandıktan sonra Afganistan'dan döndüğünde, karanlıkta yolunu bulmayı öğrenmesi gerekiyordu. Ailesi hep yanında oldu ve bir zamanların güçlü askerine yemek yeme, üzerini giyinme ve banyoyu bulma gibi basit işlerde yardım etti.

Hikayemin herkes tarafından duyulmasını ve bir sonraki nesil sporcuları o engelli olimpiyatları ödül platformunda olmaya teşvik etmesini istiyorum.

Brad iyileştikten birkaç ay sonra tekrar alışkın olduğu suya dönmeye karar verdi. Görev sırasında görme kabiliyetini kaybettikten tam bir yıl sonra, ABD takımı için engelli olimpiyatlarında altın madalyasını gururla aldı. Brad, şu anda görme kabiliyetini tamamen kaybetmiş olan yüzücüler arasında 100 metre serbest stil dalında dünya rekorunun sahibi.

Brad'in artık yeni bir hedefi var: ikinci bir spora başlamak ve Tokyo 2020 Olimpiyatları'nda Engelliler İçin Triatlon dalında yarışmak.

Lucy Ogechukwu-Ejike - Engelli Powerlifting Sporcusu

Lucy Ogechukwu Ejike antrenman sırasında tekrarlar arasında mola veriyor.
DOĞUM TARİHİ:

16 Ekim 1977 Pazar

GELDİĞİ ŞEHİR:

Enugu, Nijerya

SPOR

Engelliler İçin Powerlifting

PARALİMPİK OYUNLARI

2000, 2004, 2008, 2012, 2016

start your ımpossıble

Lucy, yaşadığı şehir Enugu'dan engellilerin yaşadığı bir eve taşındığında engelli sporları gibi çok çeşitli fırsatları olduğunu keşfetti. Özellikle engelliler için powerlifting dalına büyük ilgi gösterdi, bu sandalyesinde oturarak yapabileceği bir spordu.

Lucy, Sydney 2000 Paralimpik Oyunları'ndan kısa süre önce ciddi bir powerlifting antrenmanı sürecine girdi. O yıl, ilk yarışmasında Nijerya Takımı adına gümüş madalyayı almayı başardı. Lucy yalnızca birkaç yıl sonra, Atina 2004 Paralimpik Oyunları'nda aynı ağırlık sınıfında yarışırken iki kez Engelliler İçin Powerlifting dünya rekorunu kırdı ve altın madalya aldı.

Lucy 2016'da Rio Paralimpik Oyunları'nda üç dünya rekoru kırarak tekrar gündeme geldi ve üçüncü Paralimpik altın madalyasını aldı.

/

Powerlifting yapmak isteyen genç kızlara tavsiyem, korkmamaları. Bunu yapabilirler. Bize katılsınlar. Kararlı bir şekilde çalışarak hedeflerine ulaşabilirler.

Luik Triplets - Olimpik Maraton Koşucuları

Liina, Lily ve Lela aynı yarış kıyafetleri ile poz veriyor ve arkalarında Estonya bayrağını tutuyor.
DOĞUM YERİ:

14 Ekim 1985 Pazartesi

GELDİĞİ ŞEHİR

Tartu, Estonya

SPOR

Atletizm

OLİMPİK OYUNLAR

2016

start your ımpossıble

Koşu Luik kardeşlerin hayatında ancak 24 yaşına geldiklerinde yer edindi. Bu spora ilk başlayan Liina oldu ve daha sonra kız kardeşlerini de kendine katılmaya teşvik etti. Bu kardeşleri için doğal bir yatkınlık ile gerçekleşti, çünkü Liina şöyle diyordu: "Bizim için hareket etmek özgürlük demektir." Kardeşler arasındaki sağlıklı ve rekabetçi azim, Olimpiyat Oyunları'nda birbirlerine karşı ve birlikte koşma yönündeki imkansız hedeflerini belirlemelerine neden oldu.

Liina Luik: "Artık o kadar genç olmasanız da bizim gibi Olimpiyat Oyunları'na katılabilirsiniz" diyor.

Aylarca durmak bilmeden antrenman yapan Luik kardeşler Rio 2016 Olimpiyat Oyunları'na katılma hakkı kazandı ve bugüne kadar katılan ilk üçüzler oldular. Yorgun ancak heyecanla dolu olan Lily, Liina ve Leila, yarıştan sonra kol kola girdiler ve birlikte Olimpiyat koşucusu olma yönündeki ortak hayallerini gerçekleştirmenin gururunu yaşadılar.

"Bunun imkansız olduğunu düşünüyorduk çünkü 24 gibi çok erken bir yaşta başladık. Ancak kaç yaşında olduğunuz bir şeyi değiştirmiyor. Artık o kadar genç olmasanız da bizim gibi Olimpiyat Oyunları'na katılabilirsiniz." – Liina Luik

Shane Gould - Yüzücü

Hala usta seviyesinde yarışmakta olan Shane Gould, sudan çıktıktan sonra gülümsüyor.
DOĞUM YERİ:

23 Kasım 1956 Cuma

GELDİĞİ ŞEHİR:

Bicheno, Tazmanya, Avustralya

SPOR

Yüzme

OLİMPİYAT OYUNLARI

1972

start your ımpossıble

Ailesi Shane ilkokula başlamadan önce Fiji'den Avustralya'ya döndüğünde, Shane yüzme yarışlarına başladı. Küçük bir süper yıldız olan Shane, hızla daha yüksek dereceler elde etti ve 15 yaşına geldiğinde Olimpiyat dünyasına girdi.

Shane 1972'deki Münih Olimpiyat Oyunları'nda beş madalya (üç altın, bir gümüş ve bir bronz) alarak havuzlarda büyük bir başarıya imza attı. Aynı anda 100, 200, 400, 800 ve 1500 metre serbest stil yüzmede ve 200 metre karışık yüzmede dünya rekoru kırdı.

Olimpiyat Oyunları'na dair hatırladığım en güzel şey, dünyanın her yerinden gelen insanların barış içinde spor yapmalarıydı.

1972 Olimpiyatları'nda büyük başarı elde eden Shane, bütün dikkatleri üzerine çekti. Atletik genç yıldız şöhretin baskısından rahatsız oldu ve yüzme yarışları yerine kendine başka hedefler koydu, çocukluğundan alışkın olduğu vahşi okyanusu keşfetmeye döndü. Yirmi yıl sonra Shane usta seviyesinde yüzme yarışlarına döndü ve dünya rekorları kırmaya devam etti.

Bu olağanüstü yüzücü, kendisini Shane Gould Yüzme Projesi'ne adadı. Fiji, İsveç ve Avustralya'nın Aborjin topluluklarında faaliyet gösteren bu kar amacı gütmeyen kuruluş, hevesli yüzücüleri eğiterek güvende kalmalarını sağlıyor.

Zola Budd - Olimpik Koşucu

Zola Budd günümüzde, fermuarlı montu ile.
DOĞUM YERİ:

26 Mayıs 1966 Perşembe

GELDİĞİ ŞEHİR:

Bloemfontein, Güney Afrika ve Myrtle Beach, South Carolina, ABD

SPOR

Orta ve uzun mesafeli koşu

OLİMPİYAT OYUNLARI

1984, 1992

start your ımpossıble

Zola hiçbir zaman iyi bir koşucu olabileceğine inanmıyordu. Bu yalnızca yapmaktan keyif aldığı bir şeydi ve kendisini özgür hissettiriyordu. Ancak Zola 1984'te kadınlar 5.000 metre dünya rekorunu kırdığında aniden üne kavuştu. Ayrıca benzersiz çıplak ayak ile koşu stili ve birinciliği ile ilgili tartışmalar nedeniyle de istenmeyen bir şöhret edindi.

Benim için hareket etmek özgürlük demektir. Yalnızca fiziksel değil, duygusal ve ruhsal açıdan da özgürlük.

Zola, bitiş çizgisini geçtiği anda zaferin keyfini sürmek yerine ülkesindeki hareketli siyasi atmosferi hatırlamak zorunda kaldı. Güney Afrika 1984'te ayrımcılık politikası nedeniyle uluslararası spor yarışmalarına alınmamaya başladı ve Zola'nın elde ettiği süre resmi dünya rekoru olarak kabul edilmedi.

Los Angeles 1984 Olimpiyat Oyunları'nda yarışmaya kararlı olan Zola, dedesinin İngiliz olması nedeniyle İngiliz vatandaşlığına başvurdu. Bir yıl sonra Büyük Britanya adına tekrar koştu ve önceki yılda elde ettiği süreyi iyileştirdi. Bu kez Zola'nın yeni dünya rekoru resmi olarak tanındı.

Zola Güney Afrikalılar üzerindeki spor boykotunu yenmiş olabilir, ancak Olimpiyat Oyunları için Los Angeles'a geldiğinde ülkesinin politikalarına karşı oluşan ciddi öfke ortamından kaçamadı. Zola buna rağmen sabırla çalıştı ve 1985 ve 1986'da Dünya Kır Koşusu Şampiyonası'nda üstün başarı gösterdi. Zola 1992'de tekrar Olimpiyat sahalarına döndü ve bu kez gururla kendi ülkesi Güney Afrika'yı temsil etti.

Toyota'nın Sözü

Toyota, olimpiyat ve paralimpik oyunlarının dünya çapında mobilite ortağıdır çünkü insanları her zaman daha ileriye götürmek için çalışıyoruz – bitiş çizgisinin, hatta kendi imkansızlıklarının da ötesine…

İnsan potansiyelini mobilitenin gücü ile birleştirmek “Start Your Impossible” misyonumuzun bir parçasıdır. Bu nedenle sporcuların hayallerine ulaşabilmeleri için Uluslararası Olimpiyat ve Paralimpik Komiteler ile birlikte çalışarak onlara her zaman destek olacağız.

akio toyota
tırnak işareti
Toyota'yı araç üreten bir şirketten, herkes için eşit hareket özgürlüğü sunan bir mobilite şirketine dönüştürmekte kararlıyım.

tırnak işareti
AKIO TOYODA

Toyota Motor Corporation Başkanı

Haberler ve Etkinlikler

Toyota'nın Kadın Çalışanları Öğrencilere Rol Model Oluyor | Toyota Toyota'nın Kadın Çalışanları Öğrencilere Rol Model Oluyor | Toyota Toyota, Avrupa’da çalışma alanlarındaki çeşitliliği yansıtmak adına özellikle Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) ile ilgili pozisyonlarda daha fazla kadına yer vermeyi amaçlıyor. Bu hedef doğrultusunda JA Europe ve Inspiring Girls International ile işbirliği yapılarak “Toyota Girls STEM the Future” programı başlatıldı. Toyota Yeni Yaris Cross ile SUV Konforu Yaşanacak | Toyota Toyota Yeni Yaris Cross ile SUV Konforu Yaşanacak | Toyota Toyota, SUV ve B segmentindeki bilgi birikimi ile zengin mühendislik deneyimlerini bir araya getiren Yaris Cross modelinin test sürüşünü gerçekleştirdi. Toyota Düşük Emisyonda Liderliğini Sürdürüyor | Toyota Toyota Düşük Emisyonda Liderliğini Sürdürüyor | Toyota Toyota, sıfır emisyona giden stratejisinde büyük üreticiler arasında en düşük ortalama emisyon oranıyla liderlik yapmaya devam ediyor. TOYOTA GAZOO Racing Le Mans’ta Üst Üste Dördüncü Zaferini Aldı | Toyota TOYOTA GAZOO Racing Le Mans’ta Üst Üste Dördüncü Zaferini Aldı | Toyota TOYOTA GAZOO Racing, Le Mans 24 Saat yarışını bir kez daha kazanarak tarihi bir başarıya imza attı.