1. T-Mate Teknolojisi
Ne aramıştınız?
Beyond Zero

 

 

TOYOTA T-MATE

Daha güvenli bir yolculuk için yanınızda

T-Mate otoyolda, şehir içinde veya park yaparken sizi desteklemek ve daha güvenli sürüş yapmanızı sağlamak için tasarlanmış bir dizi sistemden oluşur. T-Mate ile her zaman güvenli ellerdesiniz. Bu sistemler yalnızca sizi ve yolcularınızı değil, yoldaki diğer kişileri de korumaya yardımcı olur. Bunlar Toyota'nın trafik güvenliğine olan bağlılığı ve trafik kazalarını ortadan kaldırma yönünde misyonumuzun bir parçasıdır.
Toyota T-Mate Teknolojisi

Toyota Safety Sense

Ön Çarpışma Önleyici Sistem (PCS)

Çarpışma Öncesi Sistemimiz diğer araç, yaya ve bisikletleri algılayabilir ve bunlarla çarpışmanızı önleyebilir. Sürücüyü sesli ve görsel olarak uyararak ve fren desteği sunarak çalışır.

Sürücü zamanında fren yapmazsa, çarpışmayı önlemek veya hafifletmek için otomatik olarak fren yapılır. Araç, yaya, bisiklet ve motosikletler algılanabilir. Kavşakta Çarpışma Önleyici Sistem, Karşı Yönden Gelen Araç Çarpışma Önleme Sistemi ve Acil Durum Direksiyon Desteği özellikleri mevcuttur.

Trafik İşareti Algılama Sistemi (RSA)

Trafik İşareti Algılama Sistemi yoldaki trafik işaretlerini izleyerek, hız sınırı ve sollama kısıtlaması gibi faydalı bilgileri gösterge ekranında sizinle paylaşır. Sistem ayrıca sürücünün herhangi bir trafik işaretine uymadığı durumda görsel ve sesli ikazda bulunur.

 

Adaptif Hız Sabitleme Sistemi (ACC)

Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, öndeki araçla sizin aracınız arasında önceden belirlenmiş minimum mesafeyi korur. Bu mesafe kısalırsa, sistem hızı düşürmek için fren yapar. Mesafe tekrar artarsa, sürücü belirlenmiş olan seyir hızına ulaşana kadar yavaşça hız artırılır.

Sollama Önleme Desteği sayesinde; sollama yapılarak geçilecek şeritte yavaş giden bir araç varsa, aracınızın hızı bu aracın hızına düşürülür. Ayrıca Sollama Sırasında Destek Fonksiyonu ile ayarlanan hız, öndeki aracın hızından daha yüksek ise sollama sinyali verildiğinde araç şerit değiştirerek hızlanmasına devam eder. Viraj İçerisinde Hızın Azaltılması özelliği ile viraja girildiğinde hız düşürülür. Sürücünün daha güvenli bir sürüş yapabilmesi için viraj çıkışında araç tekrar ayarlanan ilk hıza geri döner.

Aracınızda Trafik İşareti Desteği (RSA) varsa, bu sistem de sürüş güzergahınızdaki hız sınırlarını da algılar ve gereken düzeltmeleri önerir.

Akıllı Şerit Takip Sistemi (LTA)

Akıllı Şerit Takip Sistemi, aracınız şeritten çıkmaya başladığında hafifçe direksiyona müdahale ederek rotanızı düzeltir, uzun yolculuklarınızı daha güvenli ve konforlu kılar.

Otomatik Yanan Uzun Farlar (AHB)

Öndeki araçla takip mesafesi azaldığında ve karşı yönden gelen far ışığını algıladığıda uzun hüzmeli farları kapatarak kısa hüzmeli farları yakar. Takip mesafesi arttığında ve karşı yönden gelen araç yanınızdan geçtikten sonra tekrar uzun hüzmeli farlara geçer. Sonuç olarak hem sizin için hem de yoldaki diğer sürücüler için çok daha güvenli ve konforlu bir sürüş deneyimi sağlanır.

Acil Durum Sürüş Durdurma sistemi (EDSS)

Akıllı Şerit Takip Sistemi aktifken, belirli bir süre boyunca sürücü kontrolü algılanmadığı durumlarda önce sesli ikazla sürücüyü uyarır. Uyarıya rağmen sürücü kontrolü algılanmıyorsa, Acil Durum Sürüş Durdurma Sistemi, araç şeritten çıkmadan fren desteği sağlayarak sürüşü yavaşlatıp durdurur. Aracın durmasını takiben diğer sürücüleri uyarmak üzere dörtlü flaşörler yanar ve acil müdahale personelinin aracın içine kolayca erişebilmesi için kapı kilitleri açılır.

Proaktif Sürüş Desteği (PDA)

Yolculuğunuz sırasında aracınızın yaya, bisikletli veya park halindeki araçlara yaklaşmasını önlemek için Proaktif Sürüş Destek sistemi tespit ettiği yaya ve araçlara belli bir mesafe kaldığında direksiyon ve fren aracılığıyla olası bir çarpışmayı önlemek adına sürüşe destek sağlar.

Düşük Hızlarda Ani Hızlanmanın Kontrol Altına Alınması

Düşük hızlarda gaz pedalına ani basılması durumunda olası bir çarpışma riski algılanırsa sistem ani hızlanmayı kısıtlar ve fren desteği sağlar. 

PARK DESTEĞİ

Panoramik Görüntü Monitörü (PVM)

Çevrenizi 360° görüntülemek için dört kameranın görüntülerini birleştiren bu sistem ile daha kolay ve güvenli bir şekilde park yapabilirsiniz.

Geri Manevra Trafik Uyarı Sistemi (Fren Destekli) (RCTAB)

Park yerinizden geriye doğru çıkarken bu sistem soldan veya sağdan yaklaşan araçları algılar, sizi uyarır ve çarpışmayı önlemek için frenleri çalıştırır.

Fren Destekli Akıllı Ön ve Arka Park Sensörleri (ICS)

Aracın önü veya arkasındaki engellere karşı sürücüyü uyarır ve çarpışmayı önlemek için fren desteği sağlar.

Güvenli Çıkış Asistanı (SEA)

Kapı açılma anında arkadan yaklaşan araç veya bisikletlilere çarpma riskini görsel ve sesli uyarı ile azaltmaya destek olur.

Arka Koltuk Hatırlatıcı

Arka koltukta yolcu veya eşya unutulmasını önlemek adına sürücüyü uyarır. 

SÜRÜŞ DESTEĞİ

Kör Nokta Uyarı Sistemi (BSM)

Kör Nokta Uyarı Sistemi, sürücünün dikiz aynasında görmemiş olabileceği tüm araçlara karşı uyarır. 

Araç içi Acil Çağrı Sistemi (E-CALL)

Bu sistem, yolcuların araçtaki bir düğmeye basarak acil durum hizmetlerini arayabilmesini sağlar. Bir kaza olduğunda veya aracın hava yastıkları çalıştığında sistem otomatik olarak çalışır.
Burada belirtilen özelliklerin dışında işlevler de olabileceğini lütfen unutmayın. Bazı özelliklerin bulunma durumu ülke, araç modeli ve donanım seviyesine göre değişiklik gösterebilir. Sistemler çalışma koşulları ve sınırları dahilinde çalışabilir. Aracı güvenli sürmek her zaman sürücünün sorumluluğundadır. Diğer bilgiler için her zaman Kullanıcı El Kitabına bakın.