1. Satış Sonrası Hizmetler
  2. Lastik Bilgilendirme
Ne aramıştınız?
Beyond Zero

 

 

Lastik Bilgilendirme

Yaz Lastiği

Hava sıcaklığının 7 derecenin üstünde olduğu koşullarda kullanılan lastik tipidir. Yağmur lastiği olarak da bilinir.


İncele Opens in new window

Kış Lastiği

Malzemesi itibari ile soğuk havalarda (7 derecenin altında) sertleşmeyen ve deseni itibari ile karlı koşullarda daha başarılı yol tutuş özellikleri olan lastik tipidir.
İncele Opens in new window

4 Mevsim

4 mevsim lastikler hem yaz hem de kış mevsimine ait koşullarla uyumlu özelliklere sahip oldukları için genel anlamda ılıman iklimlerde makul birer seçenektir.
İncele Opens in new window

Araç lastiği ne zaman değiştirilmelidir, buna etki eden durumlar nelerdir?

Aşınma, hasar, üretim tarihi, sıcaklık, lastik bakımı gibi değişkenler lastiklerin kullanım sürelerini etkilemektedir. Lastikler düzenli aralıklarla kontrol edilmeli, değiştirme zamanı geciktirilmemelidir. Toyota yetkili servislerinde lastik kontrolü standart bir uygulamadır, her servis girişinde lastiklerinizin durumu ve lastik basıncı kontrol edilir. Bir araç lastiğinin tam olarak ne zaman değiştirilmesi gerektiği, lastiğin kullanımına ve durumuna bağlıdır.
İncele (Opens in new window)

Lastik basıncı

Lastik basıncı, güvenlik ve sürüş konforu gibi nedenlerden dolayı düzenli olarak kontrol edilmelidir.  Yeni alınan bir lastik, yıl boyunca kullanım koşullarına göre basınç kaybeder. Çoğu sürücü bu durumun farkında olmadan lastik basınçlarını sadece servis dönemlerinde kontrol ettirip sürüş güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Lastik basınç uyarı sistemleri bu sebeple sürücüler için oldukça önemlidir.

Lastik basınç uyarı sistemleri son on yılda üretilmiş araçların hemen hemen tümünde bulunmaktadır. Araç sahiplerinin, kullanım kılavuzunda belirtilen değere göre lastik basınçlarını ayarlamaları gerekmektedir. Eğer otomobilinizin kullanım kılavuzunda bu değer belirtilmiyorsa, öğrenmek için torpido gözü kapağının ya da şoför kapı çerçevesinin iç kısmına göz atabilirsiniz.
İncele (Opens in new window)

Lastik üzerindeki bilgiler ne anlama gelir?

Otomobil lastiği üzerinde lastiğinizin genişliği, en boy oranı, lastik çapı gibi bilgilerin yanı sıra lastiğin markası, üretim tarihi, üretim fabrikası, lastik üreticisine ait kod gibi bilgiler de yer alır.

Lastiğin son kısmında yer alan bilgiler genellikle tarihi gösterir. Örnek olarak lastiğinizin son kısımda 3014 yazıyorsa bu bilgi lastiğin 2014 yılının 30. haftasında üretildiğini gösterir. 

İncele (Opens in new window)

Lastik etiketi

Avrupa Birliği lastik etiketi uygulaması ile tüketiciyi bilgilendirmeyi ve lastik seçimine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Etiketler müşterilere yakıt verimliliği, ıslak zeminde frenleme ve gürültü seviyesi kriterleri özelinde bilgi vermektedir.
İncele (Opens in new window)