1. Toyota Dünyası
  2. Concept cars
  3. Fcv
Hızlı Erişim
Hızlı Erişim

TOYOTA FCV

HİDROJENLE ÇALIŞAN KONSEPT OTOMOBİLİMİZ

Yakın zamanda dört kapılı bir sedana benzeyen ve üç dakikada yakıtı doldurulabilen bir otomobil sürebileceğinizi söylesek şaşırmazdınız.

Ancak fark şu: bu otomobil hidrojenle çalışıyor ve emisyonu su buharından ibaret. Adı da FCV…

Tasarım dili hakkında ipucu


Elektrik mavisi FCV, hidrojenle çalışan yakıt hücreli çığır açan konsept otomobilimizdir. Dış tasarımı bu otomobilin ne kadar radikal olduğuna dair bazı ipuçları vermektedir.

Cesur ön tasarımındaki vurgulanan hava girişlerinin yanı sıra şık yan tasarımında, yakıt hücresi sisteminin gerçekleştirdiği hava-su dönüşümünü çağrıştıran akışkan sıvı temalı kapı profili ve dalga motifli depo kapağı bulunmaktadır. Aynı tasarım dili otomobilin arkasına kadar uzanarak bir katamaranın arka kısmını ve geride bıraktığı su akışını çağrıştırmaktadır.

Temelde hibrit


Temelde mevcut hibrit sistem bileşenleriyle donatılmış olan FCV, bu bileşenleri aynı zamanda hidrojen ve havadaki oksijen ile elektrik üreten bir yakıt hücresi grubu ile bir araya getirmektedir. Yakıt hücresinden elde edilen voltajı artıran yüksek randımanlı bir yükseltici dönüştürücü ile kuvvetli hızlanmaya imkan tanıyan bir elektrikli tahrik motorunu bir araya getiren FCV, düşük maliyetle daha yüksek bir performans elde edilmesini sağlar.

Hidrojen gücü


Üstelik, konsept otomobilimiz en az 500 km'lik sürüş mesafesinin yanı sıra tam yakıtla, ortalama bir evin günlük ihtiyaçlarını bir haftadan uzun süre boyunca karşılayabilecek kadar elektrik üretebilir.

Gelecek düşündüğümüzden daha yakın…

'sha256-UXz4xUHvBL7C5EMNMoJdqFf7uY0vA2INTdvxXAmHL3A='