1. Araba Modelleri
 2. WLTP nedir
Ne aramıştınız?
Beyond Zero

 

 

WLTP NEDİR?

WLTP Standartları ile günlük kullanıma eş değer, katalog verileriyle tutarlı yakıt tüketimi ve emisyon değerleri elde edilir.
WLTP olarak da bilinen Uluslararası Uyumlu Hale Getirilmiş Hafif Araç Test Prosedürü, yeni binek araçların resmi yakıt tasarrufu ve emisyon seviyelerini belirlemek için kullanılan yeni yasal yöntemdir.
Bu prosedür, Avrupa Birliği (AB) tarafından önceki test çevriminin araç sahiplerinin gerçek hayatta yaşadığı tüketim değerlerini yansıtmadığı yönündeki eleştirisine yanıt olarak geliştirildi.

WLTP Ne Zaman Devreye Girdi?

WLTP, 1 Eylül 2017'de devreye girdi. Ancak AB üreticilerin buna tam olarak uyum sağlaması ve araç müşterilerinin yeni yönteme alışması için bir geçiş sürecine izin verdi. 1 Nisan 2020'de bu geçiş süreci sona erdi. Yani bu ay itibariyle yeni araçların tüm etiketleri, tanıtım amaçlı yazıları ve reklamlarında yalnızca WLTP verileri gösterilmesi gerekiyor. Ayrıca bu veriler artık otoyol vergileri için geçerli CO2 değerlerini de göstermektedir. 2020-2021 vergi yılının başlangıcı olan 6 Nisan 2020'den itibaren, WLTP verileri şirket araçlarının vergilerini belirlemek için kullanılacak.

Avrupa CO2 Azaltma Hedefleri

95 G/KM + Yeni WLTP Yöntemi İle Ölçüm

WLTP Verileri Nasıl Elde Ediliyor?

WLTP sürüş çevrimi, farklı ortalama hızlar ile ilgili dört bölüme ayrılmıştır: düşük, orta, yüksek ve ekstra yüksek. Her bölümde çeşitli sürüş, durma, hızlanma ve frenleme aşamaları vardır. Bu değerlerin ortalaması ise gerçek hayattaki kullanımı daha iyi yansıtan bir litre/kilometre ve CO2 değeri sağlar.

Bu yeni, daha gerçekçi olan çevrimler, önceki yönteme göre tüm testin süresini %50 kadar uzatır ve toplam gidilen süre iki katından fazladır. Maksimum hız artık 80 mil/saat'tir ve ortalama hız %37 daha yüksektir. Ortam sıcaklığı da 14-23°C olarak düzeltilmiştir.

Bu laboratuvar testleri, doğrudan yollardaki kirletici maddeleri ölçen ve araçların gerçek hayatta düşük emisyon üretmesini sağlayan yeni bir Gerçek Sürüş Emisyonları (RDE) testi ile desteklenmektedir.

Araç Emisyonları Nelerdir?

Etkisine Göre İki Temel Tip Vardır

 • Hava Kirletici Emisyonları

  NOx, PM, CO ve HC, insan sağlığına zarar veren hava kirleticilerdir. 

  Bu emisyonlar, Avrupa emisyon yönetmelikleri ile sınırlandırılmıştır.

  Sera Gazı Emisyonları

  Bir sera gazı olan CO2, doğrudan aracın yakıt tüketimi ile ilişkilidir.

  Üreticilerin tüm filolarında uymaları gereken, uymadıkları halde büyük cezalar alabilecekleri ortalama CO2 seviyeleri vardır.    

Yeni ve Eski Ölçüm Methodları

 • NEDC

  Yeni Avrupa Sürüş Çevrimi

  • 1980'lerde yürürlüğe girdi
  • Teorik sürüş şartlarına dayanıyordu
  • Geçersiz hale geldi
 • WLTP

  Küresel Uyumlu Hafif Araç Test Prosedürü

  • 2017'de yürürlüğe girdi
  • Gerçek sürüş şartlarında ölçüm yapılıyor
  • Gerçek kullanım verileri ile en iyi örtüşen ölçüm

WLTP Standartları Nedir?

Yeni WLTP standartları, 40 yılı aşkın süredir kullanılan eski NEDC sistemine göre, araçları günlük kullanıma daha uygun testlere tabii tutara, yakın tüketimini ve emisyon değerlerini gerçek sürüş koşullarına çok daha yakın bir şekilde yakalamayı sağlar.

Testler

Gerçek sürüş koşullarını daha iyi yansıtan dinamik testler

Uzatılan test süreleri

NEDC testlerinden 10 dakika daha uzun süren 30 dakikalık testler

Uzatılan rotalar

NEDC test rotalarının iki katından fazla olan 23,25 km'lik rotalar

Sürüş koşulları

Daha dinanik aşamalar: %52 şehir içi ve %48 şehir dışı koşulları

Ortalama ve maksimum hızlar

Ortalama hız NEDC testlerinden 12 km/sa fazla olacak şekilde 46,5 km/saate ayarlanırken; maksimum hız ise 131 km/saate yükseltilmiştir

Seçenek ve aksesuarlar

WLTP testleri, araçların yakıt tüketimini ve CO2 emisyon seviyelerini etkileyen çeşitli seçeneklerin ve aksesuarların yanı sıra bitirme seviyesini de hesaba katar

Hız değişiklikleri

Hız noktaları her araç için özel olarak belirlenir (NEDC testlerinde ise sabit tutulur)

Sıcaklıklar

Ölçümler önceden 20-30°C sıcaklığında yapılırken, artık 23°C'ye sabitlenmiştir
 • WLTP Verileri Nasıl Görüntülenir?

  Toyota, WLTP çevre performansı verilerini tutarlı bir şekilde tüm iletişim kanallarından yayınlayacaktır. Örneğin resmi Toyota Birleşik Krallık İnternet sayfasındaki tüm araç bölümlerinde açık bir şekilde ilgili model aralığının alt ve üst CO2 emisyon eşik değeri ile mil/galon cinsinden birleşik yakıt tüketimi alt ve üst eşik değeri gösterilecektir.

  Karbon monoksit, hidrokarbonlar, nitrojen oksitler ve hareket halindeki aracın yanında duyulan ses seviyesi gibi diğer önemli çevre performansı değerleri de motor özellikleri listesinde maddeler halinde gösterilecektir.