ÇOCUK ARAÇ KOLTUKLARI

Hareket halindeyken çocukların güvenliğini korumak

Bu rehber, aracınızın ya da aksesuarınızın kullanım kılavuzunun yerine geçmez. Kullanım kılavuzunu dikkatlice okumanız önerilir. Toyota bu rehberin içeriğine ve/veya burada verilen bilgilere dayanılarak gerçekleştirilen işlemlerin sonuçlarına ilişkin hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Can kurtaran koltuklar

Çocukların vücutları narindir ve standart otomobil emniyet kemerleri için çok küçük ve kırılgandır. Doğru şekilde takılmış bir çocuk koltuğu, çarpışma durumunda hissedilen kuvveti eşit şekilde dağıtan ve emniyet kemeri takılmamış bir çocuğa kıyasla ciddi yaralanma ve ölüm riskini yaklaşık %70 oranında azaltan can kurtaran bir önlemdir.

Bunun daha iyi anlaşılabilmesi için örnek vermek gerekirse, emniyet kemeri takılmamış bir çocuk açısından 50 km/s hızında yapılan bir kaza 10 metre yükseklikten veya bir binanın üçüncü katından düşmeye eşdeğer zarar verir.

Ayrıca, unutmayın ki bir kaza sırasında çocuğunuzu tutabilmeniz için muazzam bir kuvvet uygulamanız gerekir ve sürat arttıkça çocuğunuzu tutabilmeniz için uygulamanız gereken kuvvet de artacaktır.

50 km/s'de yapılan benzer bir kazada, kucağınızda tuttuğunuz 5 kg'lık ufacık bir bebek kollarınızdan 100 kg'ye (bir yavru file eşdeğer ağırlıkta!) eşdeğer bir kuvvetle çekileceği için bebeği tutmanız imkansızlaşacaktır.

Doğru koltuk seçimi

Peki, bir yığın çocuk koltuğu seçeneği arasından seçim yaparken nereden başlamalı? Unutulmaması gereken en önemli husus çocuğunuzun boyuna ve kilosuna göre doğru koltuk kategorisinin kullanılmasıdır. Bu kategori düzenlemeleri zamanla değişebilir ve değişecektir, dolayısıyla çocuğunuz için her zaman doğru tip koltuğu kullandığınızdan tam olarak emin olun.

Çocuğunuz büyüdükçe koltuğunu değiştirmeye acele etmeyin. Çocuğunuzun güvenliği için, çocuk koltuğu kılavuzunda bulabileceğiniz kategori sınırlarına ulaşana kadar mevcut koltuğunu kullanması önemlidir.

Çocuk koltuğu kategorisi izin veriyorsa, yalnızca kendi emniyet kemeri olan çocuk koltuklarını kullanın; bu emniyet kemerleri bir kaza durumunda ortaya çıkan kuvvetlerin vücuda eşit şekilde dağıtılmasını sağlayacaktır.

Tüm çocuk koltukları her otomobille uyumlu olmadığından, doğru bilgi ve tavsiyeleri edinmeniz son derece önemlidir. Örneğin, evrensel kategorisindeki bir koltuğu seçerseniz bu koltuğu evrensel çocuk koltuğu emniyet kemeri pozisyonu bulunan bir otomobile taktığınızdan emin olun.

Tam olarak emin olamadığınız konularda çocuk koltuğunun kılavuzuna, otomobilin kullanım kılavuzuna bakın veya Toyota bayinizden otomobiliniz için uygun koltuk konusunda tavsiye edinin.

Arkaya bakan çocuk koltukları

Daha önce bahsettiğiniz gibi, küçük çocuklar ve özellikle boyun bölgeleri çok narindir. Arkaya bakan bir çocuk koltuğu takılıyken bir kaza olması durumunda, çocuğun kafasının neden olacağı kuvvet çocuğun boynu yerine çocuk koltuğuna aktarılır.

Çocuk koltuğunun izin verdiği durumlarda, doğumdan itibaren en az 15 aylık olana kadar (ideal olarak dört veya beş yaşına kadar) çocuğunuzu arkaya bakan bir koltukta taşımanız önerilir. Ayrıca, bir koltuk satın almayı düşünüyorsanız çocuğunuzun mümkün olduğunca büyük bir yaşa kadar arkaya bakarak oturabileceği bir koltuk seçtiğinizden emin olun.

Araç kullanırken çocuğunuza göz kulak olabilmeniz ve üzgün olduğunda onu rahatlatabilmeniz için çocuğunuzun yanınızda yolcu koltuğunda oturmasını istemeniz anlaşılabilir bir durumdur. Buna rağmen, çocuğunuzun yaralanma riski çok daha azalana kadar her zaman aracın arka koltuklarında yolculuk etmesi kuvvetle önerilir.

Çocuğunuzu arka koltukta taşıyamıyorsanız ve çocuğunuz arkaya bakan bir koltuk içinde aracın ön koltuğunda yolculuk edecekse, bir kaza durumunda hava yastığının açılmasıyla oluşabilecek yaralanmaların önlenmesi için yolcu koltuğu hava yastığının devre dışı bırakılması son derece önemlidir.

ISOFIX nedir?

ISOFIX, yeni bir çocuk koltuğu ararken sık sık karşılaşacağınız bir terimdir. Bir çocuk koltuğunu otomobil koltuklarınızın tabanında bulunan montaj yerlerine sıkıca bağlayarak sabitlemenize olanak tanıyan uluslararası bir standarttır. Toyota'nızdaki ISOFIX montaj yerlerinin tam konumunu bilmiyorsanız yerel Toyota bayinizden destek alın.

Bu hızlı ve uygulaması kolay yöntemi kullanarak, emniyet kemeri bağlama elemanlı çocuk koltuklarının takılmasıyla ilgili tüm problemleri ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca, üst sabitleme kancası veya destek ayağıyla çocuk koltuğunun devrilmesi ve dönmesi önemli ölçüde engellenir.

Her türlü yolculukta tüm ailenin güvenliğinin sağlanması için, çocuk koltukları ile ilgili önemli bilgileri unutmamak adına çocuk koltuğu rehberimizi indirin ve arabaya her bindiğinizde kemeri takmayı unutmayın!

Bu rehber, aracınızın ya da aksesuarınızın kullanım kılavuzunun yerine geçmez. Kullanım kılavuzunu dikkatlice okumanız önerilir. Toyota bu rehberin içeriğine ve/veya burada verilen bilgilere dayanılarak gerçekleştirilen işlemlerin sonuçlarına ilişkin hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Haber ve Etkinlikler

Toyota Yeni A Segmenti Modelini Çekya’da Üretecek | Toyota Toyota Yeni A Segmenti Modelini Çekya’da Üretecek | Toyota Toyota, yeni A segmenti modelini Çekya’da bulunan “Toyota Motor Manufacturing Czech Republic” fabrikasında üreteceğini açıkladı. Detaylar için tıklayın. TOYOTA GAZOO Racing Dünya Ralli Takımı, Kenya Safari Rallisi’ne de damgasını vurdu | Toyota TOYOTA GAZOO Racing Dünya Ralli Takımı, Kenya Safari Rallisi’ne de damgasını vurdu | Toyota TOYOTA GAZOO Racing Dünya Ralli Takımı, Kenya Safari Rallisi’ne de damgasını vurdu. FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın bir parçası olarak yaklaşık 20 yıldır ilk kez düzenlenen rallide galibiyet Toyota takımının oldu. Toyota İtalya Sardunya Rallisi’nde İlk İki Sırayı Aldı Toyota İtalya Sardunya Rallisi’nde İlk İki Sırayı Aldı TOYOTA GAZOO Racing Dünya Ralli Takımı, İtalya Sardunya Rallisi’ni ilk iki sırada tamamladı. Sadunya Rallisi 2021 ile ilgili bilgi almak için tıklayın! Hidrojen Yakıtlı Toyota Mirai’den Dünya Menzil Rekoru Hidrojen Yakıtlı Toyota Mirai’den Dünya Menzil Rekoru Toyota’nın hidrojen yakıt hücreli aracı yeni Mirai, tek depoyla 1000 kilometrenin üzerinde yol kat ederek bu alandaki dünya rekorunu daha da ileriye taşıdı.