Toyota İtalya Sardunya Rallisi’nde İlk İki Sırayı Aldı

İtalya’da ilk sırayı Ogier alırken, takım arkadaşı Elfyn Evans bitiş çizgisine ikinci sırada gelerek Toyota’nın etkileyici bir sonuca imza atmasını sağladı.

/

TOYOTA GAZOO Racing’in Sardunya’daki galibiyeti, Toyota Yaris WRC’nin ve pilotların hızlı ve istikrarlı performansıyla geldi. Ogier özellikle Cuma günü pozisyonu sebebiyle etaplarda yolu açarak ralliye başlamasına karşın günü ilk üçte tamamladı ve cumartesi günü ralli liderliğini ele geçirdi. Evans ise hafta sonu boyunca hızını koruyarak ikinci sıraya çıktı. Ogier ve co-pilotu Julien Ingrassia avantajlarını son gün gerçekleştirilen dört etapta da koruyarak Sardunya’da galibiyete ulaştılar. Takım arkadaşları Elfyn Evans’ın 46 saniye önünde yarışı tamamlayan Ogier, Pilotlar Şampiyonası’nda Evans’ın 11 puan önünde yer alıyor.

/

Cuma günü ikinci sırada giderken teknik bir problem nedeniyle durmak zorunda kalan Kalle Rovanperä ise Güç Etabı’nda elde ettiği üçüncülükle takıma 3 puan daha katkıda bulundu. Bu sonuçlarla Toyota’nın İtalya’da elde ettiği sıra dışı performans, Markalar Şampiyonası’nda liderlik farkını 49 puana çıkarmasını sağladı. Bununla birlikte, TGR WRC Challenge Programı pilotu Takamoto Katsuta, Portekiz’deki gibi İtalya’da da dördüncü sırayı alarak kendi rekorunu tekrarladı ve böylece ilk dörtte üç adet Toyota Yaris WRC yer aldı.

Takım kaptanı Jari-Matti Latvala yarışın ardından takım adına fantastik bir ralli geçirdiklerini ifade ederek “Sardunya’ya rallinin kolay geçmeyeceğini bilerek geldik ve burada ilk iki sırayı alarak kutlama yapmak harika. Genel olarak performansımız, dayanıklılığımız ve istikrarımız var. Bu da şampiyona için çok iyi” dedi. Yarışı kazanan Sébastien Ogier ise inanılmaz bir hafta sonu geçirdiklerini söyleyerek “Sardunya’da böyle bir sonuç beklemiyorduk. Takım adına ilk iki sırayı almak inanılmaz bir başarı. Otomobildeki his Portekiz’in ardından çok daha iyiydi. Güç Etabı’nda aldığımız iki ekstra puan şampiyona için önemliydi. Bu tempoyu devam ettirmek istiyoruz” diye konuştu.

/

TOYOTA GAZOO Racing, İtalya’nın ardından yaklaşık 20 yıl sonra WRC takvimine geri dönen ünlü Kenya Safari Rallisi’nde mücadele edecek. 24-27 Haziran tarihlerinde yapılacak ralli, yorucu etaplarıyla birlikte pilotlar için tamamen yeni bir heyecan olacak.

Haberler ve Etkinlikler

 Toyota 2030’a Kadar 30 Bataryalı Elektrikli Model Sunacak | Toyota Toyota 2030’a Kadar 30 Bataryalı Elektrikli Model Sunacak | Toyota Toyota önümüzdeki döneme damga vuracak yeni bataryalı elektrikli araç planlarını açıkladı. Toyota Başkanı Akio Toyoda’nın düzenlediği basın toplantısında, tüm dünyaya duyurulan stratejiyle birlikte önemli bir elektrikli araç atağı başlıyor.  Toyota, Kenshiki Forum’da Yeniliklerini ve Elektrifikasyon Vizyonunu Sergiledi | Toyota Toyota, Kenshiki Forum’da Yeniliklerini ve Elektrifikasyon Vizyonunu Sergiledi | Toyota Toyota tarafından düzenlenen ve yeni nesil otomobil fuarı olarak öne çıkan Kenshiki Forum üçüncü kez Belçika’da Brüksel Expo’da gerçekleştirildi. Toyota'dan Görme Engelliler İçin Ses Odaklı Teknoloji | Toyota Toyota'dan Görme Engelliler İçin Ses Odaklı Teknoloji | Toyota Toyota, otomotiv sektöründe yine bir İLKİ gerçekleştirerek işitme engellilerden sonra “görme engelliler” için de engelleri ortadan kaldırdı. Artık görme engelliler de ses odaklı teknoloji ile Toyota’nın sunduğu tüm hizmetlere kolayca erişebilecekler. Toyota ve DRIVR İşbirliğiyle 100 Hidrojen Yakıtlı Mirai Taksi Kopenhag’da Yollara Çıktı | Toyota Toyota ve DRIVR İşbirliğiyle 100 Hidrojen Yakıtlı Mirai Taksi Kopenhag’da Yollara Çıktı | Toyota Toyota ve taksi hizmeti veren DRIVR iş birliğyile Danimarka, Kopenhag’da 100 hidrojenli taksi yollara çıktı.