TOYOTA GAZOO Racing Dünya Ralli Takımı, Portekiz Rallisi’nde Elfyn Evans’ın zafere ulaşmasıyla birlikte bu sezondaki üçüncü galibiyetini kutluyor.

Toyota Portekiz Rallisi’ni Evans ile Kazandı

Sebastien Ogier ise yarışı üçüncü sırada bitirerek podyuma çıktı ve Pilotlar Şampiyonası liderliğini Evans’ın iki puan önünde devam ettirdi. Bununla birlikte Toyota, Markalar Şampiyonası’ndaki birinciliğinde puan farkını daha da artırdı.

/

Elfyn Evans ve co-pilotu Scott Martin, tüm hafta sonu boyunca istikrarlı bir yarış ortaya koydu ve Cumartesi öğleden sonra aldığı liderliği, galibiyete dönüştürmeyi başardı. Ralliyi en yakın rakibinin 28.3 saniye önünde tamamlayan Evans, WRC kariyerinin dördüncü ve 2020’de Toyota’ya katılmasından bu yana üçüncü galibiyetini aldı.

/

Sebastien Ogier ise, etaplara ilk sırada çıkmanın ve gevşek toprak etapları süpürmenin dezavantajını podyuma çevirdi. Genel klasmanda üçüncü sırayı alan Ogier, lastiklerini rallinin sonundaki Güç Etabı için korudu ve burada üçüncü sırayı elde ederek aldığı puanlarla şampiyona liderliğini devam ettirdi.

TOYOTA GAZOO Racing WRC Challenge Programı’nın bir parçası olarak Yaris WRC ile ralliye katılan Takamoto Katsuta ise, hızlı ve istikrarlı bir hafta sonu ile dördüncü olarak kariyerinin en iyi sonucunu aldı.
Takım kaptanı Jari-Matti Latvala sonuçtan çok memnun olduğunu açıklarken, “Yarışın başlarında podyumun en üstünde finişe ulaşacak gibi görünmüyorduk. Fakat rallilerde etapların sonuna kadar her virajda mücadele etmek zorundasınız. Sonuç olarak ralliyi kazanmak her zaman harika bir histir. Evans hafta sonu boyunca en istikrarlı sürücü oldu ve performansı en üst seviyedeydi. Genel olarak takım da harika bir iş çıkardı” dedi.

/

Önemli bir galibiyete imza atan Elfyn Evans ise, “En hızlı ekiplerden biri olmasak da çok iyi bir tempomuz vardı ve performansımız genel olarak çok istikrarlıydı. İlk sıra ile aramızda çok büyük bir fark olmadığını biliyorduk ve biz de elimizden geleni yaptık. Bu şekilde galibiyeti almak gerçekten harika bir olay” diye konuştu. 
TOYOTA GAZOO Racing, Portekiz’in ardından 3-6 Haziran İtalya Sardunya Rallisi için seyahat edecek. Hızlı ve dar etaplarıyla bilinen ralli, yoldaki kayalar ve yolun kenarındaki ağaçlarla pilotların her zamankinden daha fazla konsantre olmasını gerektiriyor. Aynı zamanda İtalya’daki yüksek sıcaklıklar, lastikler ve otomobil üzerindeki yükü de artırıyor. Toyota, bu zorlu şartlarda kendisini kanıtlamış Yaris WRC ile bir başka zafere imza atmayı hedefliyor.

Haberler ve Etkinlikler

Hayalimdeki Araba Resim Yarışması İçin Son Katılım Tarihi: 31 Mayıs Hayalimdeki Araba Resim Yarışması İçin Son Katılım Tarihi: 31 Mayıs Toyota’nın bu yıl dijital olarak düzenlenecek “Hayalimdeki Araba” Resim Yarışması’na başvurular devam ediyor… Son katılım tarihi 31 Mayıs olan yarışma için kağıtlarınızı ve boyalarınızı hazırlayın… Toyota En Düşük Emisyonlara Sahip Marka Toyota En Düşük Emisyonlara Sahip Marka TOYOTA GAZOO Racing, FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nın (WEC) Hiper Araç çağını başlatan ilk yarışında galibiyet elde etti. 2021 sezonunun ilk mücadelesi olan 6 Saat Spa-Francorchamps yarışında damalı bayrağa ilk ulaşan Dünya Şampiyonu Toyota’nın hibrit hiper aracı GR010 HYBRID oldu. Toyota En Düşük Emisyonlara Sahip Marka Toyota En Düşük Emisyonlara Sahip Marka Toyota, 2020’de toplam satış adetleri baz alınarak gerçekleştirilen ortalama emisyonlara göre “en düşük CO2 salımına” sahip marka olarak bir kez daha öne çıktı. JATO verilerine göre 2020 yılında satılan tüm araçların ortalama CO2 emisyonları 97.5 g/km olarak hesaplandı. Toyota, Motorsporları için Hidrojen Motor Teknolojisi Geliştiriyor Toyota, Motorsporları için Hidrojen Motor Teknolojisi Geliştiriyor Toyota, karbon nötr bir mobilite toplumuna giden yolda hidrojen yakıt hücreli motor geliştirdiğini duyurdu. Toyota Corolla Sport üzerine yapılan bir yarış aracına yerleştirilen motor, ORC ROOKIE Racing adı altında yarışlara katılacak.