Toyota Başkanı ve CEO’su Akio Toyoda “2021 Yılının Dünya Otomobili İnsanı” seçildi.

Toyota Başkanı Akio Toyoda’ya Büyük Onur

Toyota Başkanı ve CEO’su Akio Toyoda “2021 Yılının Dünya Otomobili İnsanı” seçildi. Toyoda’ya takdim edilen bu prestijli ödül, 90’dan fazla seçkin uluslararası gazetecinin yer aldığı Dünya Otomobil Ödülleri jürisi tarafından verildi.

Toyota Başkanı ve CEO’su Akio Toyoda “2021 Yılının Dünya Otomobili İnsanı” seçildi. Toyoda’ya takdim edilen bu prestijli ödül, 90’dan fazla seçkin uluslararası gazetecinin yer aldığı Dünya Otomobil Ödülleri jürisi tarafından verildi. Dünya Otomobil Ödülleri, duyurusunu, “Toyota’nın karizmatik Başkanı ve CEO’su Akio Toyoda, şirketi başarılı bir şekilde yeniden yapılandırdı. 2020 yılında şirketin başındayken Toyota, global olarak iş gücünü korurken Covid-19’a rağmen karlı olmayı başardı” şeklinde yaptı. Aynı zamanda Toyota’nın ağa bağlı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli araç gelişimindeki istikrarlı temposunu korumasını sağladığı ifade edilen Akio Toyoda’nın, geleceğin gerçek hayattaki prototipi olan heyecan verici Woven City’nin inşasına da önderlik ettiği belirtildi. Tüm bunların yanında Toyoda’nın bir yarışçı olarak motorsporlarında aktif olarak yer aldığının da ayrıca altı çizildi.

/

Başkan Toyoda ise, Dünya Otomobil Ödülleri için şu açıklamayı yaptı; “Dünya çapında 360 bin Toyota takım üyesi adına bu büyük onur için teşekkür ederim. Eğer sakıncası yoksa bu ödülü Yılın Otomobili İnsanından, Yılın Otomobili ‘İnsanları’ şeklinde değiştirmek isterim. Çünkü bu başarı tüm global çalışanlarımız, bayilerimiz ve tedarikçilerimizin ortak çabasıdır.” Tüm otomotiv endüstrisine olan katkılarının fark edilmesine teşekkür eden Toyoda, sözlerine şöyle devam etti; “Toyota olarak pandemi sırasında çalışanlarımızın istihdamını koruyabildiğimiz ve gelecekteki zorlukların üstesinden gelmek için çalışmalarımıza devam ettiğimiz için çok şanslıyız. Şirket olarak dünyamızın ve insanların daha iyi olmasını desteklemek adına yeni yollar yaratmaya kendimizi adadık. Bu pandemi dünya tarihi içerisinde zor bir dönem oldu. Ama aynı zamanda en önemli şeyin insanlar olduğunu da hatırlattı. Toyota olarak onların hayatlarına mutluluk katabilmek, benim içim hiç bitmeyen hedefin bir parçası olacak.”

Akio Toyoda, Keio Üniversitesi'nden hukuk mezunu olmuş ve ardından ABD'deki Babson College'dan işletme alanında yüksek lisans derecesi ile mezun olarak 1984 yılında Toyota’ya katılmıştır. Japonya’da ve deniz aşırı ülkelerde çok farklı alanlarda çalıştıktan sonra 2000 yılında Toyota yönetim kuruluna girmiştir. Bunun ardından, 2009’da Toyota Başkanı olmadan önce kıdemli yönetici ve başkan yardımcısı gibi roller üstlenmiştir.

/

Yılın Dünya Otomobili İnsanı ödülü, bir önceki yıl global otomotiv endüstrisine önemli katkılarda bulunan bir kişiyi takdir etmek adına 2018'de oluşturuldu. Bu, 2003 yılında kurulan Dünya Otomobil Ödülleri programı tarafından her yıl sunulan altı ödülden biri.

Haberler ve Etkinlikler

Toyota Sürdürülebilir Hidrojen Enerjisiyle Eyfel'i Aydınlattı Toyota Sürdürülebilir Hidrojen Enerjisiyle Eyfel'i Aydınlattı Avrupa’nın en ikonik simgesi Eyfel Kulesi bu kez çevreyi simgeleyen yeşile büründü… Toyota Dünyanın İlk Yakıt Hücreli Mobil Kliniği'ne İmza Atıyor Toyota Dünyanın İlk Yakıt Hücreli Mobil Kliniği'ne İmza Atıyor Toyota, hidrojeni kullanarak elektrik üreten dünyanın ilk yakıt hücreli mobil kliniğinin testlerine 2021 yaz aylarından başlanacağını açıkladı. “Mobilite Şirket” olma felsefesinin bu yeni ürünü yakıt hücreli araç için Japon Kızıl Haç Kumamoto Hastanesi ile anlaşma imzalandı. Normal zamanlarda ve afet durumlarında kullanılmak üzere tasarlanacak mobil klinik modeli, küresel ısınmanın önlenmesine yardımcı olmak için CO2 emisyonlarının azaltılmasına da katkıda bulunacak. TOYOTA GAZOO Racing 2021 Dakar Rallisi'ni Podyumda Tamamladı TOYOTA GAZOO Racing 2021 Dakar Rallisi'ni Podyumda Tamamladı TOYOTA GAZOO Racing dünyanın en zor yarışlarından biri olarak kabul edilen Dakar Rallisi’nin 2021 yarışını ikinci sırada tamamlayarak podyumdaki yerini bu sene de aldı. Hibrit Satışları Artıyor Toyota Liderliğini Sürdürüyor | Toyota Hibrit Satışları Artıyor Toyota Liderliğini Sürdürüyor | Toyota Son yıllarda Avrupa başta olmak üzere dünyada ve Türkiye’de çevreci araçlara yönelim Toyota’nın hibrit araç satışlarına yansıdı.