Ürettiğimiz tüm araçların en yüksek kaliteye sahip olması, belirlediğimiz yüksek standartları karşılaması ve üzerine çıkmasını sağlamak için çalışanlarımıza, eğitime ve çalışma yöntemlerine yatırım yaparız.

Hassas üretim süreçleri ve yetenekli ve kendini işine adamış çalışanlar ile en yüksek kaliteye sahip araçlar üretmeye odaklanırız. Ürettiğimiz tüm araçlar binlerce kontrolden geçer ve olağanüstü bir güvenlik, performans ve üretim kalitesi sağlanır, zorlu standartlarımız karşılanır.

Çalışanlarımızın kaliteyi öğrenmeleri ve anlamaları için kapsamlı eğitimler sunarız. Buna iş hayatına başlayan gençler için çıraklık eğitimleri ve deneyimli çalışanlarımız için düzenli beceri geliştirme fırsatları dahildir. Deneyimler ve bilgiler nesilden nesile aktarılarak kaliteye olan bağlılık güçlendirilir. Eğitimlerimizin başarısı, ulusal ve uluslararası seviyelerde almış olduğumuz ödüllerden de anlaşılmaktadır.

/
* Andon "İşaret" veya "Sinyal" anlamına gelir. Bu uyarıda bulunan ve işlem yapılması gereken bir görsel destektir ve hattın düzensiz bir durum nedeniyle durdurulduğunu belirtir.
/
Güvenlik, performans ve üretim kalitesini garanti etmek için 2.000 kontrolden oluşan bir süreç uygulanır.
/
Çalışanlarımızın kaliteyi öğrenmeleri ve anlamaları için kapsamlı eğitimler verilir.
Toyota'nın Üstün Kalitesi

Toyota, dünyadaki tüm ülkelerde çok yüksek kaliteli araçlar üretmesiyle tanınmaktadır. Bunun nedeni, Toyota'ya özgü olan ve uzun yıllar boyunca geliştirilmiş olan kalite kontrol ve kalite güvence yaklaşımıdır. Kalite, tasarım sürecinin ilk aşamalarından araçlarımızın hattan inmesine kadar Toyota için en önemli kavramdır.

Bunu malzemelerde, montaj ve yüzey kalitesinde ve tüm araçlarımızda kullandığımız yenilikçi teknolojilerde görebilirsiniz. Kalite müşterileri mutlu etmek için en temel gereksinimdir ve tüm etkinliklerimizde kalite mevcuttur. Araçlarımızı üretme yöntemimiz, Toyota Üretim Sistemi'nde (TPS) temsil edilmektedir.

Tüm araçlarda kalite garantisi

Araçlarımızı üreten kişiler, yaptıkları işin kalitesinden kişisel bir gurur duyarlar. Üretim süreci boyunca tüm araçlar binlerce kalite kontrolünden geçer.

Araç üretme sürecinde, çok sayıda kişi sırayla çok sayıda farklı görevde çalışır. Üretim hattındaki herkesin her aşamada kalite sağlama sorumluluğu vardır. Bu iş ile çalışan arasında kişisel bir bağdır ve tüm araçlar fabrikayı terk etmeden önce yapılan kalite güvence kontrollerinde görülür.

Bu binlerce kontrolü gerçekleştiren çalışanlarımız, tüm müşterilerin araçlarının güvenli ve kalitesi olduğundan emin olabilmeleri için yaptıkları şeylerden gurur duymaktadır.

Kalite güvencesi
Görev

Kalite güvence ekiplerimizin görevi, dünyanın her yerinde fabrikalardan çıkan tüm araçların yüksek güvenlik ve kalite standartlarımızı karşılamasını sağlamaktır.

Müşteriye teslime hazır olarak onaylanmadan önce her araçta 2.000 kontrol gerçekleştirilir.


"Kalite hiçbir zaman tesadüf değildir. Her zaman akıllı bir çalışmanın sonucudur."

John Ruskin, Felsefeci

/
Kalite Güvencesi Ekip Lideri

Amanda Rowland, Auris ve Avensis modellerimizin üretildiği Toyota Motor Manufacturing (Birleşik Krallık) Limited'da Kalite Güvence Ekip Lideridir.

Kendisi ve iş arkadaşlarının hattan inen her araçta yapılan kontrollerde aldığı görevden gurur duymaktadır. Üretim kalitesinin doğru olmasını ve tüm farklı işlevlerin doğru şekilde çalışmalarını garanti eder.

Bu videoda kalite güvence sürecinin ne kadar kapsamlı olduğunu ve ekiplerin güvenli ve müşteriye en yüksek kaliteyi sunan araçlar sunmak için aldığı sorumlulukları açıklıyor.

Fabrikalarda gerçekleştirilen temel kalite kontrolleri
/
Akü/Ateşleme
/
Fren sistemi
/
Motor
/
Aydınlatma
/
Koltuk grubu
/
Direksiyon
/
Şanzıman
/
Yolda dinamik değerlendirme
Öğrenerek kalite becerilerini geliştirmek

Eğitim, deneyim, becerilerin paylaşılması ve rekabet ile çalışanlarımızın her nesilde en iyi kaliteyi sunmak için ihtiyaç duydukları becerileri kazanmalarını ve geliştirmelerini sağlarız.

Kaliteli üretim konsepti, sürekli olarak değişmekte olan bir kavramdır. Bu süreç boyunca yeni araçlar geliştirir ve yeni çalışma yöntemleri keşfederiz ve müşterilerimizin beğeni ve tercihleri değişir.

Bu nedenle her zaman kaliteyi öğrenme sürecinde olmamız çok önemlidir. Bu iş hayatına yeni başlayan gençler için çıraklık ve beceri geliştirme etkinlikleri ile veya deneyimli çalışanlarımıza yeni beceriler kazanmaları için eğitim ve fırsatlar sunarak mümkündür. Çalışanlarımızın elde ettiği yüksek iş kalitesi, ulusal ve uluslararası seviyelerde çok sayıda ödül ile kabul edilmiştir.

Avrupa Uluslararası Üretim Merkezi
Görev

Avrupa Uluslararası Üretim Merkezimiz, Avrupa'daki üretim tesislerinde gerçekleştirilen çalışmaları iyileştirme amacıyla verilen eğitimlerde çok önemli bir kaynaktır.

Görevi doğrudan üretim hatlarımızda gerçekleştirilen işler ile ilgili eğitimler vermek ve çözümler geliştirmek, öğrenilen bilgileri koçluk yaparak işyerine aktarmaktır.

Böylece kurumsal becerileri artırmayı amaçlar ve Avrupa'daki üretim şirketlerimizin kendilerine güvenmelerini sağlar.

/

Avrupa Uluslararası Üretim Merkezi, tutarlı bir kalite güvencesi ile dünya çapında araç üretim felsefemiz olan "Made by TOYOTA" (Toyota tarafından üretilmiştir) sloganını daha da güçlendirmiştir.

Ekip

Avrupa Uluslararası Üretim Merkezi, Toyota Motor Manufacturing (Birleşik Krallık) Limited'da bulunmaktadır, ancak Avrupa'daki tüm üretim operasyonlarımız için eğitim hizmetleri sunmaktadır.

Ekip bir müdür ve beş eğitmenden oluşur ve bu çalışanlarımız bölgesel eğitim ekiplerini çok çeşitli konularda eğitmek için fabrikalarımıza seyahat eder. Bu konular arasında kalite kontrolü ve sürekli iyileştirme (Kaizen) yöntemleri de bulunur ve yöneticiler için fabrika seviyesinde koçluk yaparlar. Bir yıl boyunca 350 adam-saat üzerinde eğitim ve koçluk hizmeti verirler.

/
Gelecek nesiller için kalite eğitimi
Çıraklık – Toyota Motor Manufacturing (Birleşik Krallık) Limited etkinlikleri

Çıraklık eğitimler sunmak yeni nesillere ve genel olarak sektörde işimiz ile ilgili becerileri aktarmaya yarar ve bu gelecekteki büyüme ve başarımızı garanti etmek için bir ihtiyaçtır. Toyota Motor Manufacturing (Birleşik Krallık) Limited bölgedeki bir eğitim kuruluşu ile Çıraklık Geliştirme Merkezi kurarak bu eğitimde öncülük etmektedir.

Hem kendi çalışanları arasındaki gençlere çıraklık imkanı sunar, hem de tedarikçiler ve bölgedeki diğer küçük ve orta ölçekli şirketlerin çalışanlarına bunu sağlamaktadır. Yaptıkları işin mükemmel kalitesi, Birleşik Krallık'taki ulusal beceri konseyi SEMTA tarafından ödüllendirilmiştir.

/
2015'te Toyota Motor Manufacturing (Birleşik Krallık) Limited Çıraklık Geliştirme Merkezi üyeleri.
Deneyim ile yönlendirilen kalite - Takumi ustalığı

Çağdaş ve bilgisayar kontrollü üretim süreçleri çok küçük üretim toleranslarında bile mükemmel kalite üretmemizi sağlasa da, her zaman insan elleri ve gözleri kullanabileceğimiz en iyi araçlar olmuştur.

Örneğin Takumi uzman ustalarımız Lexus modellerimizin elle son işlemlerinin yapılması ve hassas kalite kontrollerinden sorumludur. Hassas becerilerini mükemmel hale getirmeleri için yıllarca deneyim gereklidir ve bu becerilerini öğreterek ve koçluk yaparak yeni nesillere aktarırlar.

/
Japonya'daki Lexus fabrikasında çalışan Lexus Takumi Uzman ustaları.
Dünya çapında kabul ve World Skills yarışması

Toyota çalışanlarının öğrendiği beceriler, ulusal ve uluslararası yarışmalarda düzenli olarak test edilmektedir. Çalışanlarımızın elde ettiği başarılar, eğitim programlarımızın ne kadar başarılı olduğunu ve her bireyin öğrenmek, gelişmek ve kişisel becerileri kullanmak için ne kadar istekli olduğunu göstermektedir.

İki yılda bir gerçekleştirilen World Skills International etkinliği, dostça bir yarışma ortamında her sektörde dünyanın en iyi çıraklarını bir araya getirmektedir. 2015 yılında Brezilya'da sonuncusu gerçekleştirilen bu etkinliklerde 23'ü altın olmak üzere 50 madalya kazanmamız bizim için gurur verici bir başarıdır. Bu başarı, yeni çıraklarımıza becerilerini en iyi şekilde geliştirme ve gösterme konusunda ilham vermektedir.

/
Toyota Motor Corporation 2015'te 43. World Skills Competition'da Altın madalya kazandı (Kaporta Onarımı).
/
Toyota Motor Corporation 2015'te 43. World Skills Competition'da Altın madalya kazandı (Elektronik).
/
Toyota Motor Manufacturing (Birleşik Krallık) Limited Çırakları 2015 WorldSkills Birleşik Krallık Beceri Yarışması'nda başarı elde etti.

Daha fazla bilgi

Toyota Mirai Guinness Dünya Rekoru’nu Kırdı | Toyota Toyota Mirai Guinness Dünya Rekoru’nu Kırdı | Toyota Toyota’nın hidrojen yakıt hücreli aracı Mirai bir ilke daha imza attı. Mirai, tek depoyla en uzun mesafeyi kat eden hidrojen yakıt hücreli araç olarak, Guinness Dünya Rekoru unvanını elde etti. Toyota C+walk ile Yeni Nesil Mobilitenin Tanımını Yapıyor | Toyota Toyota C+walk ile Yeni Nesil Mobilitenin Tanımını Yapıyor | Toyota Toyota “bir mobilite şirketi” olma yolunda yeniliklerinden biri olan C+walk yürüyüş alanı mobilite serisinde, C+walk T'yi tanıttı. Toyota'nın Kadın Çalışanları Öğrencilere Rol Model Oluyor | Toyota Toyota'nın Kadın Çalışanları Öğrencilere Rol Model Oluyor | Toyota Toyota, Avrupa’da çalışma alanlarındaki çeşitliliği yansıtmak adına özellikle Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) ile ilgili pozisyonlarda daha fazla kadına yer vermeyi amaçlıyor. Bu hedef doğrultusunda JA Europe ve Inspiring Girls International ile işbirliği yapılarak “Toyota Girls STEM the Future” programı başlatıldı. Toyota Yeni Yaris Cross ile SUV Konforu Yaşanacak | Toyota Toyota Yeni Yaris Cross ile SUV Konforu Yaşanacak | Toyota Toyota, SUV ve B segmentindeki bilgi birikimi ile zengin mühendislik deneyimlerini bir araya getiren Yaris Cross modelinin test sürüşünü gerçekleştirdi.