Farkındalığı artırmak

Düşüncelerimiz, planlarımız ve faaliyetlerimizde çevre konularına öncelik vermek

Yolculuğumuz, etrafımızdaki dünyayı inceleyerek başlar. Güzelliği ve görkemini, ayrıca hassasiyetini ve mevcut krizi. Ardından bu algıladıklarımızı tespit ettiğimiz çevre hedefleri ile ilgili ileri görüşlü girişimlere dönüştürmeye başlarız. Çevre ile ilgili konuları çalışanlarımızın, faaliyet gösterdiğimiz bölgelerdeki toplulukların ve dünyanın dikkatine sunmak için yaptıklarımızı keşfedin.

Haziran: yılın en yeşil ayı!
Toyota için Haziran neden bu kadar önemlidir?

Haziran ayında, tüm Toyota çalışanlarının yaptıkları her şeyde çevre konusuna birinci öncelik vermelerini sağlarız. Buna Yeşil Ay adını veririz ve her yıl tekrarlarız. Haziran boyunca çevre ile ilgili çalışmalarımızı iki katına çıkarmaya çalışırız. Bu yeni bir girişim değildir, ilk Yeşil Ayımız 1973'te düzenlenmiştir!

/
TPCSF - Fransa'nın güneyindeki Toyota Yedek Parça Merkezi, çevresi ile uyum içinde.

Daha fazla bilgi

Neden Haziran?

Yeşil Ay uygulamasını 1973 yılında başlattığımızda, Birleşmiş Milletler Dünya Çevre Günü (5 Haziran) ve Avrupa Birliği (AB) Yeşil Haftası (Mayıs sonu) ile çakışması için Haziran ayını seçtik.

Neler yapılacak?

Yeşil Ay boyunca hem şirket içinde, hem de şirket dışında çevreci faaliyetlerimizin daha çok teşvik edilmesi için etkinlikler düzenliyoruz. Her Haziran ayında farklı bir tema seçiyoruz. Bu AB'den alınan bir konu ile veya şirket içinde ilham aldığımız bir konu ile ilgili olabilir. Yıllar geçtikçe Yeşil Ay su tasarrufu, enerji kullanımı azaltma, hava kalitesi, döngüsel ekonomik ve biyolojik çeşitlilik konularına odaklandı.

Haziran 2016'da 2050 Çevre Hedeflerimiz ile ilgili mesajlarımıza yoğunlaştık. Etkinlikler arasında çalışanların çevreyi korumak için yaptıklarını göstermelerini sağlayan şirket içi sunumlar, yarışmalar ve şirket dışında yapılan sunumlar bulunmaktadır. Yeşil Ay boyunca çevre konusunun çalışanlarımızın zihninde kalıcı olarak yer etmesini sağlarız ve fikirlerini pratik projelere dönüştürmeleri için onlara fırsatlar sunarız.

/
/
Yeşil Ay girişimlerine bir örnek verebilir misiniz?

Fransa'nın güneyindeki Toyota Yedek Parça Merkezi (TPCSF) arazisine konulan arı kovanları. Arılar çoğu çiçek ve bitki için hayati önem taşıyan polen taşıyıcılardır. Bu nedenle biyolojik çeşitliliğin geliştirilmesi ve korunması açısından sembolik bir özellik taşırlar ancak aynı zamanda çevremizin ne kadar hassas olduğunu vurgularlar.

TPCSF'de çalışan bir grup gönüllü, büyük bir heves ile bir Yeşil Ay projesine katıldılar ve bunu genellikle boş zamanlarında yaptılar. Mayıs 2016'da iki arı kovanı kurdular. Bölgedeki bir arıcılık derneği (Association Les Papiculteurs) değerli bilgi ve becerilerini Toyota gönüllülerine aktararak arı kovanlarına doğru şekilde bakılmasını sağlıyor.

Bölge belediyesi ve çevredeki komşular bile bitki sağlığı ürünleri kullanmayarak ve çim biçme işlemlerini geciktirerek arıların nektar toplayabileceği yeterli yabani çiçek olmasını sağladı ve projeye katkıda bulundu.

Projenin gerçekleşmesi için büyük kararlılık gösteren dernek üyeleri ve TPCSF gönüllüleri gerçekten teşekkürü hak ediyor.

Herkes 2017 ilkbahar aylarında ilk toplanan balları tatmayı dört gözle bekliyor.

/
Korunarak hazırlanılıyor ve arılar yakından inceleniyor.
/
Bu alet feromonları gizleyen bir arı tütsüsü. Arıların daha sakin olmasını ve arıcıların kovanları ziyaret edebilmelerini sağlıyor.
/
Çerçevelerin kaldırılarak çıkarılması.
/
Bu uzman kraliçe arıyı izleyicilere gösteriyor ve onun nasıl ayırt edileceğini anlatıyor.
Sözcüklerin gücü
Gençlere söz vermek

Toyota, bir çevre bilinci ve değişim aracı olarak çevreci gazeteciliğin önemini savunmak için Singapur Çevre Konseyi ile birlikte Yılın Genç Çevreci Gazetecisi Ödülünü veriyor.

/
Syed Muhammad Abubakar - SEC-Toyota Yılın Genç Çevreci Gazetecisi.

Daha fazla bilgi

Konuları gündeme getirmek

2015 yılında ödülü Pakistanlı serbest çalışan bir gazeteci olan Syed Muhammad Abubakar aldı. Çeşitli önemli konularda yaratıcı ve dikkat çekici yazıları sayesinde çok sayıda başarılı aday arasından seçildi.

Syed'in bahsettiği konular arasında iklim değişikliği, su depolama, sellerin etkileri ve dünyadaki ekosistemin karşılaştığı zorluklar (özellikle Pakistan'dakiler) bulunuyor.

/
2015 Asya Çevreci Gazetecilik Ödülleri'ni kazananlar ve sponsorları.
Bir umut ışığı

Syed Muhammad Abubakar, adil ve gerçekleri yansıtan gazetecilik ile çevre bilinci mesajını yaymanın önemine inanıyor: "Çevre gazeteciliğinin Pakistan'da önceliği çok düşük olsa da, bu ödülün ileride çevre gazeteciliğini teşvik etmek için bir umut ışığı olacağına kesinlikle inanıyorum."

Şöyle devam ediyor: "Toyota ve Singapur Çevre Konseyi'nin diğer önemli ekonomik konuların yanında genellikle görmezden gelinen bu konular üzerinde durması bana cesaret veriyor."

/
Syed Muhammad Abubakar, dördüncü Asya Çevreci Gazetecilik Ödülleri'nde SEC-Toyota Yılın Genç Çevreci Gazetecisi ödülünü Dr. Amy Khor'dan alıyor.
Bitkiler, fabrikalar değil
Neden bitkilere yatırım yapılmalı?

Bitkiler, dünyamızdaki birçok yaşam döngüsü için hayati önem taşıyor. Bütün türler için gıda ve habitatlar oluşturuyorlar. Bitkilerin azalması toplumumuz için çok ciddi bir tehdit anlamına gelir.

/
Çocukların gözünden doğanın harikaları. (Fotoğraf: ©Green-Schools Ireland)

Daha fazla bilgi

Neler yapılacak?

İçinde birlikte yaşadığımız değerli çevremizi korumak istiyoruz ve bu koruma tutkusunu gelecek nesillere aktarmanın ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Toyota, Çevre Eğitimi Kuruluşu (FEE) ve Kew ile birlikte Büyük Bitki Avı projesi ile çocuklardaki çevre bilincini artırmaya çalışıyor.

Büyük oranda biyolojik çeşitlilik konusuna odaklanıyor ve bitkiler ve bitkiler ile ilişkili türlere özellikle önem veriyor. Bu Eco-School girişiminin bir parçası ve bu program gençleri çevreci faaliyetlerde bulunmaya ve aktif olarak çevreyi korumaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

Toyota tam olarak ne yapıyor?

İlkokul öğrencileri için sınıf içeriklerinin çevrilmesi ve dağıtılması işlemlerini finanse ediyoruz. Ardından bu içerikler FEE ağındaki okullara sunuluyor.

/
/
/
/
Ayrıntıları öğrenebilir miyiz?

Bu program Kasım 2015'te başladı. Şu anda Avrupa'da 10 ülke, 308 okul, 3.244 öğretmen ve 34,287 öğrenci bu programın bir parçası.

Programın eğitim içeriği FEE Eğitim İlkelerine dayanıyor ve okul dışında çok çeşitli uygulamalı etkinlikler içeriyor. Bunlar arasında habitat haritaları oluşturmak, doğa defterleri oluşturmak, aktif olarak habitatları iyileştirmek ve Earthwalk adlı "git ve gör" tipi bir çalışma bulunuyor.

/

Hakkında daha fazla bilgi

Toyota Mirai Guinness Dünya Rekoru’nu Kırdı | Toyota Toyota Mirai Guinness Dünya Rekoru’nu Kırdı | Toyota Toyota’nın hidrojen yakıt hücreli aracı Mirai bir ilke daha imza attı. Mirai, tek depoyla en uzun mesafeyi kat eden hidrojen yakıt hücreli araç olarak, Guinness Dünya Rekoru unvanını elde etti. Toyota C+walk ile Yeni Nesil Mobilitenin Tanımını Yapıyor | Toyota Toyota C+walk ile Yeni Nesil Mobilitenin Tanımını Yapıyor | Toyota Toyota “bir mobilite şirketi” olma yolunda yeniliklerinden biri olan C+walk yürüyüş alanı mobilite serisinde, C+walk T'yi tanıttı. Toyota'nın Kadın Çalışanları Öğrencilere Rol Model Oluyor | Toyota Toyota'nın Kadın Çalışanları Öğrencilere Rol Model Oluyor | Toyota Toyota, Avrupa’da çalışma alanlarındaki çeşitliliği yansıtmak adına özellikle Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) ile ilgili pozisyonlarda daha fazla kadına yer vermeyi amaçlıyor. Bu hedef doğrultusunda JA Europe ve Inspiring Girls International ile işbirliği yapılarak “Toyota Girls STEM the Future” programı başlatıldı. Toyota Yeni Yaris Cross ile SUV Konforu Yaşanacak | Toyota Toyota Yeni Yaris Cross ile SUV Konforu Yaşanacak | Toyota Toyota, SUV ve B segmentindeki bilgi birikimi ile zengin mühendislik deneyimlerini bir araya getiren Yaris Cross modelinin test sürüşünü gerçekleştirdi.