Geleceği düşünmek

Çocuklarımızın yaşayacağı daha iyi bir dünya kurmak

"Dünyayı çocuklarımız için daha iyi bir yer olarak bırakmak" Toyota için içi boş bir slogan değildir. Bu yenilik yapmak, işbirliği yapmak, engelleri aşmak ve sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmak için bize güç veren şeydir. Bu nedenle Toyota içinde yaşadığımız ve çocuklarımıza bırakacağımız dünyayı iyileştiren faaliyetlerde bulunmaktadır.

Yeşillendirmek... Gerçek anlamda.
"Yeşillendirmek" ne anlama geliyor?

Toyota Motor Corporation, ağaç ekme etkinliklerinin yanı sıra biyoteknoloji ve orman oluşturma kabiliyetini fabrikalarımızı "yeşillendirmek" gibi etkinlikler ile gösteriyor. Örneğin Tsutsumi (Japonya) fabrikasında Toyota tarafından geliştirilen NOx emici çimenler ve çatı bitkileri kullanılıyor. Bu çimen yavaş büyüyen bir tür ve yılda yalnızca bir kez biçilmesi gerekiyor.

/
Tsutsumi fabrikasındaki çatı bahçesi.

Daha fazla bilgi

Başka avantajları var mı?

Tsutsumi'nin resepsiyonu ve idari binası tamamen güneş panelleri ile üretilen enerji ile çalışıyor. Çimenli alanlar soğutucu görevi yapıyor, karbon dioksiti oksijene dönüştürürken aynı zamanda binanın soğutma ihtiyaçlarını azaltıyor. İçerideki güneş enerjili aydınlatma ve yansıtıcı ampuller, klasik florasan ampullerin yerine kullanılıyor.

Gaz emici boya nedir?

Montaj fabrikasının içi (88.000 metre karelik bir alan) fotokatalitik boya ile kaplı. Bu boya havadaki nitrojen oksitleri (NOx) ve kükürt oksitleri (SOx) parçalıyor. Bunun etkisi, 7300 ağaç ekmek ile aynı çünkü güneş ışığında oksijen üreterek havayı temizliyor. Boya aynı zamanda kendi kendini temizliyor ve her yağmur yağdığında biriken toz ve kirleri üzerinden atıyor.

Bitkilerden üretilen otomobiller mi?
Biyosentetik plastik nedir?

Bu bitkilerden yapılan plastiğe verilen addır. Toyota, biohydrin adlı biyosentetik bir plastik üretimi ile ilgili bir ortaklık yapmaktadır. Bu madde, yaygın olarak kullanılan bir epoksi bileşeni olan epiklorohidrin yerine kullanılmaktadır ve bitkilerden elde edilen biyolojik malzemelerden üretilmektedir.

/
Motor hortumları, geliştirmekte olduğumuz bitki tabanlı parçalardan yalnızca biri.

Daha fazla bilgi

Bunun toplum için yararı nedir?

Klasik petrol bazlı hidrin plastikler ile karşılaştırıldığında, biohydrin ömür boyu karbon emisyonlarını yaklaşık %20 oranında azaltır, çünkü bitkiler doğal olarak atmosferdeki karbon dioksiti emmektedir.

Nerede kullanılmaktadır?

Motor ve tahrik sistemi hortumlarında. Bu parçalar ısı, yağ, ozon, diğer sıvılar ve atmosfer koşullarından dolayı aşınma ve yıpranmaya maruz kalmaktadır. Bu nedenle genellikle korozyon direnci yüksek olan epiklorohidrin plastikten yapılırlar. Biohydrin plastik ise bitkilerden elde edilen malzemeleri molekül seviyesinde petrolden elde edilen malzemeler ile birleştirerek çeşitli bileşik teknolojileri ile üretilebilir.

Bu teknolojiler, biohydrin plastiğin motor ve tahrik sistemlerindeki vakum algılama hortumları için gereken yağ direnci, ısı direnci ve dayanıklılığı sunmasını sağlar. Biohydrin plastik ayrıca kalite ve toplu üretim imkanı açısından klasik petrol bazlı hidrin plastiklere benzemektedir ve ticari araçlarda büyük ölçekli olarak kullanılabilir.

/
Otomobillerde bitki kullanımı için başka planlar var mıdır?

Toyota, fren hortumları ve yakıt hattı hortumları gibi başka yüksek performanslı plastik parçalarda da biohydrin kullanımını artırmayı planlamaktadır.


Toyota ileride çok daha çeşitli parçalarda ekolojik plastik ve biyosentetik plastik gibi malzemelerin kullanılabilmesini sağlayan teknolojiler geliştirmeye ve satmaya devam edecektir.

Her Şey Yakıt Olarak Kullanabilir
Her Şey Yakıt Olarak Kullanabilir

Hidrojen, gelecek vaadeden ve ileride büyük faydaları olabilecek bir yakıttır. En önemlisi, hidrojen ile çalışan araçların sürüş sırasında kesinlikle karbon dioksit emisyonu olmamasıdır. Ancak hidrojen üretimi konusu hala gelişmeye açıktır. Bu her zaman karbon dioksit emisyonu olmadan gerçekleştirilemez. Ancak hidrojen su, algler, biyokütle ve gıda atıkları gibi maddelerden de üretilebilir.

/
İneklerden elde edilen atıklar bile Toyota'nın hidrojenle çalışan aracı için yakıt üretiminde kullanılabilir.

Daha fazla bilgi

Toyota bunu neden yapıyor?

Hidrojen kullanan bir toplum oluşabilmesi için çok sayıda ortak gereklidir: endüstriler, üniversiteler, kurumlar, devlet kuruluşları ve otomobil üreticileri. Hidrojen ile çalışan çevreci araçların yollara çıkabilmesi için hepimizin birlikte çalışması gereklidir.

Toyota aktif olarak hidrojen üretimi ve istasyon kurulumu işlerinde faaliyet göstermese de, tüm hidrojen tedarik zincirinde mümkün olduğunda düşük karbon ayak izi olması için hidrojen üretimini daha da "yeşillendirmek" amacıyla çeşitli ortaklıklar yapmaktadır.

/
Zaventem'deki (Belçika) Air Liquide ile ortaklık yapılan hidrojen dolum istasyonu.
Bunu neden yapıyoruz?

Son 20 yıldır hidrojen ile çalışan bir otomobil geliştiriyoruz ve bu aracın potansiyeli olduğundan son derece eminiz. Hidrojeni yakıt olarak kullanarak karbon emisyonlarının ortadan kaldırılabileceğine ve dünyadaki azalmakta olan petrol bazlı yakıtlara bağımlılığını azaltabileceğimize inanıyoruz.

Hidrojeni her yerde bulabilirsiniz. Hatta hidrojen evrende en çok bulunan atomdur. Ancak her zaman başka elementlere bağlı halde bulunur, sudaki oksijen gibi (H2O). Bu da H2 hidrojen yakıtı üretmek için hidrojen atomunu izole etmemiz gerektiği anlamına gelir.

/
Mirai - Toyota'nın hidrojen yakıt hücreli otomobili.
Ruanda: Yükselen Ayçiçeklerinin Ülkesi
Ruanda'da neler oluyor?

Toyota, çiçek yetiştirme girişimi ile Ruanda'da yeni bir tarım kaynağı oluşturmaya yardımcı oluyor, alan başına yüksek karlılık ile çiçekli bitkilere odaklanıyor. Bu bitkilerden biri de ayçiçeği. Büyük oranda yağı ve tohumları için pazarlanan ayçiçeği, dekoratif özelliğinden çok daha fazlasına sahip. Ruanda için değerli bir ihracat ürünü olma potansiyeli var.

/
Ayçiçekleri Ruanda'nın ekonomisine katkıda bulunuyor.

Daha fazla bilgi

Bunun Daha İyi bir Yaşam ile ilgisi nedir?

Ruanda'nın çalışan nüfusunun %80'i tarım sektöründedir ve bu nedenle daha zengin bir ulus olmaları için tarım konusunda destek olmak en iyi yöntemdir. Ruanda'daki projenin amacı, 70 hektarlık alanda beş çeşit çiçek yetiştirmek ve önümüzdeki beş yıl içinde 11 milyon dolar değerinde yıllık satış yapmaktır. Bunun çalışan toplumun refah seviyesini artıracağı ümit ediliyor.

Toyota tam olarak ne yapıyor?

Toyota, tohum ve fide geliştirme, yetiştirme teknikleri ve gerekli lojistik işlemleri konusunda çalışan bir şirket olan Bloom Hills Rwanda Ltd.nin yatırımcılarından biri. Ayrıca güneş enerjisi, jeotermal enerji ve yağmur toplama gibi Ruanda'daki çiçek yetiştirme sektörünü destekleyecek bazı teknolojilere de yatırım yapıyoruz.

/
Toyota, ayçiçekleri ile "Afrika'nın Mucizesi" Ruanda'da faaliyet gösteriyor.
Toyota bunu neden yapıyor?

Sahra Çölü'nün güneyinde aşılması gereken çok sayıda engel var. Bunlardan biri de tarımsal üretim oranlarının dünyadaki en düşük seviyelerden biri olması. Gübre tedariği, sulama ve mevcut tarım makineleri ile ilgili yetersizlikler ve yetiştirme teknolojisinin gelişmemiş olması nedeniyle, bölgedeki ortalama tahıl verimi dünya ortalamasının yarısından bile az.

Rekabet konusunda Ruanda'nın tarım sektörü ciddi bir dezavantaj ile karşı karşıya. Ancak işin olumlu yanına bakıldığında, Ruanda son yıllarda "Afrika'nın Mucizesi" adını almasını sağlayacak kadar yüksek bir büyüme elde etti. Ülkedeki hükümet, büyüme ve çeşitlilik konusunda iddialı planlar yaptığını açıkladı. Bunlar arasında 2018 yılına kadar bahçe bitkileri sektöründeki kazancın on katına çıkarılması da bulunuyor. Toyota, Ruanda'daki tarım sektörünü daha da geliştirerek üzerine düşen görevi yerine getirmek istiyor.

/
Tohumlar ekiliyor.
Proje sorunsuz bir şekilde ilerliyor mu?

Kesinlikle. Bloom Hills Rwanda Ltd., Mizuho Information and Research Institute, Hachimantai City ve Iwate University'nin de katkıları ile birlikte bu çiçek yetiştirme girişimi nihayet sonuç vermeye başlıyor!

Hakkında daha fazla bilgi

Toyota'nın Kadın Çalışanları Öğrencilere Rol Model Oluyor | Toyota Toyota'nın Kadın Çalışanları Öğrencilere Rol Model Oluyor | Toyota Toyota, Avrupa’da çalışma alanlarındaki çeşitliliği yansıtmak adına özellikle Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) ile ilgili pozisyonlarda daha fazla kadına yer vermeyi amaçlıyor. Bu hedef doğrultusunda JA Europe ve Inspiring Girls International ile işbirliği yapılarak “Toyota Girls STEM the Future” programı başlatıldı. Toyota Yeni Yaris Cross ile SUV Konforu Yaşanacak | Toyota Toyota Yeni Yaris Cross ile SUV Konforu Yaşanacak | Toyota Toyota, SUV ve B segmentindeki bilgi birikimi ile zengin mühendislik deneyimlerini bir araya getiren Yaris Cross modelinin test sürüşünü gerçekleştirdi. Toyota Düşük Emisyonda Liderliğini Sürdürüyor | Toyota Toyota Düşük Emisyonda Liderliğini Sürdürüyor | Toyota Toyota, sıfır emisyona giden stratejisinde büyük üreticiler arasında en düşük ortalama emisyon oranıyla liderlik yapmaya devam ediyor. TOYOTA GAZOO Racing Le Mans’ta Üst Üste Dördüncü Zaferini Aldı | Toyota TOYOTA GAZOO Racing Le Mans’ta Üst Üste Dördüncü Zaferini Aldı | Toyota TOYOTA GAZOO Racing, Le Mans 24 Saat yarışını bir kez daha kazanarak tarihi bir başarıya imza attı.