Konsept Otomobil Arşivi

Konsept otomobil kreasyonlarımızla tanışın

Benzersiz konsept otomobillerimiz gelecekte kullanılacak teknolojilerin ve tasarım dilinin sergilenmesi açısından büyük önem taşır. Tasarımcılarımıza ve mühendislerimize kendilerini ifade etme özgürlüğünü verip ortaya çıkan tasarımlara ilişkin geri bildirimleri değerlendirerek, konsept otomobillerdeki hangi unsurlara gelecekte satın alabileceğiniz bir Toyota'da yer verileceğini belirliyoruz.

Burada en son konsept otomobil kreasyonlarımızdan bazılarını öne çıkarıyoruz.

Toyota FT-Bh

2011 yılında düzenlenen Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı'nda tanıtımı yapılan FT-Bh konseptimiz, enerji verimliliği ve ekonomisindeki ilerlemelerin sergilendiği tam hibrit bir otomobildir.

Şu beş alanda iyileştirme yapılması hedeflendi: ağırlığı azaltma, aerodinamik, güç aktarım sistemi verimi, termal enerji yönetimi ve elektrik tasarrufu. Bu alanlarda yapılan çalışmaların sonucunda üç kapılı bir Toyota Aygo'dan daha hafif olmasına rağmen Toyota Yaris gibi beş kapılı bir B segmenti otomobille aynı iç mekan genişliğini sunan FT-Bh konsept otomobili geliştirildi.

Aerodinamik özelliklerdeki %30'luk iyileştirme, boyutları küçültülen tam hibrit sistemi ve optimize edilmiş enerji yönetimi sayesinde, mühendislerimiz o yıl satışa sunulan B segmenti otomobillerdeki CO2 düzeylerinin yarısı kadar emisyon değerlerine sahip bir otomobil geliştirme hedeflerine ulaştı.

/

Projenin başarısını daha da öteye taşımak için FT-Bh'de, konsept otomobillerde görmeye alıştığımız egzotik veya pahalı materyallerden hiçbiri kullanılmadı. Otomobilin geliştirme aşamasında yalnızca otomotiv endüstrisinde yaygın olarak kullanılan üretim prosedürleri kullanıldığından, hem maliyetler azaldı hem de kitlesel pazarda satışa uygun bir otomobil ortaya çıktı.

/
Toyota FCV-R


Dünya tanıtımı 2011'de Tokyo Otomobil Fuarı'nda yapılan FCV-R konsept otomobili, seri üretilen hidrojen yakıtlı otomobillerin önünü açtı.

Aracın gövdesine yerleştirilmiş yakıt hücresi soğutma sistemini sembolize eden ön ve arka taraftaki bir "W" motifi ile karakterize edilen benzersiz bir tasarım diline sahip olan şık FCV-R kendine has görünümü ile hemen dikkat çekiyor.

En büyük yenilikler ise aerodinamik gövdenin altında saklı. Önceki FCV'lere göre daha küçük yakıt hücresi grubu ve araç zemininin altına yerleştirilmiş iki adet hidrojen yakıt deposu sayesinde, hem kabin hem de bagaj alanı maksimum düzeye çıkartılarak pratik bir aile aracı elde edilmiştir.

Kabine geçtiğinizde, Japon tarzı "giydirilmiş" koltukların yanı sıra akıllı telefon benzeri bilgi-eğlence kontrolleri ve 3D navigasyon olanağı sunan orta konsola yerleştirilmiş çift ekran dikkat çekiyor. Bu sistem, akıllı telefonunuza kolaylıkla entegre edilerek telefondaki uygulamaları görüntüleyecek ve araç bilgilerini telefonunuza iletecek şekilde tasarlanmıştır.

/

Ancak, asıl dikkat çeken nokta yakıt hücresinin sunduğu çığır açan özelliklerdi. İki hidrojen deposuyla hiçbir zararlı emisyon üretmeden 700 km'lik bir sürüş mesafesi sunan FCV-R, egzozdan sadece su çıktığını gören herkesin gerçekten büyük dikkatini çekti!

/
Toyota NS4


Gelişmiş şarjlı hibrit NS4, 2012'de düzenlenen Kuzey Amerika Otomobil Fuarı'nda sergilediğimiz konsept otomobil vizyonumuzdu. Gelecekteki modellerde izlenecek yeni bir tasarım dilinin sergilendiği NS4'te ağırlıklı olarak güvenlik ve bağlanabilirlik özelliklerine odaklanılmıştı.

/

Dış tasarımda ise benzersiz bir ön ızgara, heykelsi ön tampon ve kabine girişi kolaylaştıran kuğu kanadı kapılar kullanılmıştı. Konsept otomobil gövdenin altında bulunan gelişmiş yeni bir Hybrid Synergy Drive şarjlı sistemden güç alıyordu. Daha düşük parça boyutları ve ağırlığı sayesinde, genel yakıt tüketimi ve hızlanma değerleri iyileştirilirken tam elektrikli moddaki sürüş mesafesi de artırılmıştı.

Kabin içinde, sürücü tam bağlantılı bir multimedya sisteminin keyfini çıkarabiliyordu. Orta konsola yerleştirilmiş akıllı telefon benzeri arayüze sahip İnternet özellikli sistem navigasyonu, müziği ve araç sistemlerini kontrol etmenize olanak sağlarken alışkanlıklarınızı ve tercihlerinizi öğrenerek ihtiyaçlarınızı önceden tahmin etme özelliğine sahipti.

NS4 aynı zamanda yolcu ve yaya güvenliği alanında da büyük gelişmeler içeriyordu. Kör nokta monitörü ve adaptif far sistemleri gibi güvenlik yardımcılarına, yeni nesil teknolojinin kullanıldığı yeni bir çarpışma öncesi tespit sistemi eklendi. Bir çarpışma durumunda kaputun arka kısmını otomatik olarak yukarı doğru kaldırarak baş yaralanmalarının azaltılmasını sağlayan yaya çarpışma güvenliği de en iyi şekilde entegre edilmişti.

/

NS4 konsept otomobilinde, çok uzak olmayan gelecekte seri üretim Toyota’larda sunulacak birçok gelişmiş güvenlik ve bağlanabilirlik özelliği tanıtıldı.

Toyota diji


2012'de Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtılan ilham veren Toyota diji konsept otomobilimizde yepyeni araç kişiselleştirme özellikleri sunuldu. Bu otomobil hem araçlarımızla daha iyi bir bağlantı kurmamıza hem de araçlarımız üzerinden sevdiğimiz kişilerle sosyal ortamlarda bağlantı kurmamıza olanak sağlayan bir toplumsal vizyonu yansıtıyordu. 
diji modelinde eğlence sistemlerinin yanı sıra güvenlik de ciddi bir şekilde ele alınmıştı. Akıllı ulaşım sistemi teknolojisine bağlantı sayesinde güvenliğiniz her zaman koruma altına alınıyordu. Diğer otomobillerden ve trafik altyapısından gelen çeşitli yerel güvenlik bilgileri, diji sürücülerine kavşaklardaki kör noktalar gibi tehlikeler karşısında yardımcı olmaktaydı.

/

diji modelinin tüm gövdesini dilediğiniz zaman kolaylıkla kişiselleştirebilme imkanına sahipsiniz. Dış ve iç mekandaki paneller yoluyla mesaj ve görüntü görüntüleme özelliği bulunan diji, kişiliğinizi ifade edebileceğiniz boş bir tuval gibidir.

İç mekanda, kabin ortamını ruh halinize göre değiştirmenizi sağlayan benzer kişiselleştirme fonksiyonları mevcuttu. Sesli bir arayüz üzerinden sürüş ve navigasyon bilgilerini sürücüye veren hologram Navigasyon Arayüzü, aynı zamanda güçlendirilmiş gerçeklik teknolojisi kullanılarak mükemmel bir uyum içinde harmanlanan diğer tüm navigasyon fonksiyonlarını sunuyordu.

diji konsept otomobilinde bir direksiyon simidine ihtiyaç duyulmuyordu. Birçok sürüş fonksiyonuna uzaktan erişim olanağı sayesinde tüm fonksiyonları bir akıllı telefon üzerinden kontrol edilebilmekteydi. Ağ bağlantısı özelliği, diji konsept otomobilindeki sürüş, kontrol ve multimedya sistemlerinin her zaman en yeni yazılımı kullanarak güncel kalmasını sağlıyordu.

diji modelinde eğlence sistemlerinin yanı sıra güvenlik de ciddi bir şekilde ele alınmıştı. Akıllı ulaşım sistemi teknolojisine bağlantı sayesinde güvenliğiniz her zaman koruma altına alınıyordu. Diğer otomobillerden ve trafik altyapısından gelen çeşitli yerel güvenlik bilgileri, diji sürücülerine kavşaklardaki kör noktalar gibi tehlikeler karşısında yardımcı olmaktaydı.

/

diji konsept otomobilinin sesini seviyorsanız, 2013'te Tokyo Otomobil Fuarı'nda sergilenen FV2 konseptimizde bu fikirlerin ve özelliklerin nasıl daha da geliştirildiğini görebilirsiniz.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi

Toyota Yeni Simülatörüyle e-spor’u Yaygınlaştırma Hedefinde Toyota Yeni Simülatörüyle e-spor’u Yaygınlaştırma Hedefinde Toyota, dijital oyun dünyasının lider markası Thrustmaster ile işbirliğine girerek e-motorsporlarını yaygınlaştırma hedefi için yeni bir adım daha attı. Tamamen yeni Toyota Gazoo Racing Resmi Simülatörleri, Thrustmaster tarafından sağlanan gelişmiş T-GT direksiyonlarına sahip ve PlayStation 4 Gran Turismo Sport oyununda kullanılıyor. Öğrencilerden Sürücülere Eylem Gibi “Sınav Var Korna Çalmayın” Uyarısı Öğrencilerden Sürücülere Eylem Gibi “Sınav Var Korna Çalmayın” Uyarısı Toyota, 15-16 Haziran cumartesi ve pazar günlerinde yüzbinlerce öğrencinin katılacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavları (YKS) süresince trafikte bulunan sürücülere “korna çalmayın” çağrısı yaptı. Toyota, Portekiz Rallisi’ni Kazanarak WRC’de Bu Sezon Üçüncü Zaferine Ulaştı Toyota, Portekiz Rallisi’ni Kazanarak WRC’de Bu Sezon Üçüncü Zaferine Ulaştı Toyota’nın Dünya Ralli Şampiyonası’nda mücadele eden yarış takımı TOYOTA GAZOO Racing, Portekiz Rallisi’ni zirvede tamamlayarak 2019’daki üçüncü ve Ott Tanak ile de arka arkaya ikinci zaferini elde etti. Yarışı birinci bitiren Tanak, hem kendi adına hem de Toyota adına önemli bir zafere daha imza attı. Toyota Dünyanın En Değerli Otomotiv Markası Toyota Dünyanın En Değerli Otomotiv Markası Toyota, dünyanın en değerli markaları araştırmasında bir kez daha zirvede yer almayı başardı. Dünyanın en saygın ekonomi dergileri arasında yer alan Forbes tarafından tüm endüstrileri kapsayan “2019 Dünyanın En Değerli Markaları” araştırma sonuçlarına göre Toyota, otomotiv alanında en değerli marka oldu.
Toyota İki Zorlu Toprak Ralli ile Zirve Hedefinde Toyota İki Zorlu Toprak Ralli ile Zirve Hedefinde Toyota’nın başarılı yarış takımı TOYOTA GAZOO Racing, WRC 2019 sezonu ortasına gelinirken, Avrupa’nın güneyindeki iki zorlu ralli için hazırlıklarını tamamladı. WRC 2019 takviminin yedinci yarışı olan Portekiz Rallisi 30 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Yeni Toyota Corolla ve Yeni RAV4’e Euro NCAP’ten 5 Yıldız Yeni Toyota Corolla ve Yeni RAV4’e Euro NCAP’ten 5 Yıldız Toyota, “Sıfır Kaza” hedefi paralelinde güvenlik konusundaki çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Yeni Toyota Safety Sense 2 sistemini Corolla’nın tüm hibrit versiyonlarında ve RAV4 modellerinde standart olarak sunan Toyota, kullanıcılarını ileri güvenlik teknolojileriyle koruyor. Pazarlama Dünyası RAV4 ve Camry Lansmanını Konuştu Pazarlama Dünyası RAV4 ve Camry Lansmanını Konuştu Toyota birçok farklı mecrada yaptığı yenilikçi iletişim çalışmalarının yanında dijital alanda da sektöre yön veren farklı projelere imza atıyor. Türkiye’deki hibrit ürün gamını lüks segmentte Yeni Camry Hybrid ve SUV segmentindeki Yeni RAV4 Hybrid ile genişleten Toyota, bu iki yeni modelin lansmanında ünlü isimleri dijital platformdan yaptığı canlı yayında buluşturdu. GR Supra GT Cup Başlıyor GR Supra GT Cup Başlıyor Toyota’nın spor otomobiller arasında bir “fenomene” dönüşen efsanevi modeli Supra’yı baştan yaratan TOYOTA GAZOO Racing, aynı zamanda GR Supra GT Cup'ı da başlatarak e-motorsporları dünyasına hızlı bir giriş yaptı. Tek markalı bu seri, PlayStation 4'te Gran Turismo Sport oyununda yer alıyor.
Çerez ayarlarınız

Size daha iyi bir hizmet verebilmek için İnternet sayfamızda çerezler kullanıyoruz. Bundan memnunsanız İnternet sayfasını normal şekilde kullanabilirsiniz veya çerez ayarlarınızı nasıl değiştireceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Kabul ediyorsanız onay kutusunu işaretleyerek tercihlerinizi doğrulayın veya kabul etmiyorsanız kutudaki işareti kaldırın: