DAMLA DAMLA

İMKANSIZ GERÇEK OLUR

Özgürce hareket edebiliyorsak her şeyin mümkün olduğuna inanıyoruz. İnsanların beklentilerini aşmalarına yardımcı olmak bizi motive eder ve en ufak çabamız bile bu amaca yönelik bir adımdır.

Aynı zamanda kendi imkansızlığımızı gerçeğe dönüştürmeye çalışıyoruz : emisyon üretmeyen bir toplum. Bu konuda ilk adımı ardınca sadece su damlaları bırakan aracımız Mirai ile attık.

Adım adım ve damla damla imkansızı gerçeğe dönüştürme hikayemizi inceleyin.

ARDINDA SADECE SU DAMLALARI BIRAKAN OTOMOBİL

 

/

Mirai dışarıdan bakıldığında sıradan bir dört kapılı sedan gibi görünebilir. En azından klasik bir araç kadar kullanışlı, güvenli ve kullanımı kolaydır. Birkaç dakika içinde doldurulabilir ve dolu bir depo ile 500 km'ye kadar menzili vardır. Aradaki fark, Mirai'nin deposunun benzin yerine hidrojen ile dolu olmasıdır.

/

Mirai'nin temelinde, basınçlı bir depodaki hidrojen gazını elektriğe dönüştüren gelişmiş bir yakıt hücresi yatıyor. Hidrojen yakıt hücreli araçlar, bir özellikleri dışında yeni nesil elektrikli araçlara benzer : egzoz borularından yalnızca su gelir. Zararlı karbondioksit emisyonu, nitrojen oksit veya partikül çıkışı olmaz. Üstelik şarj edilmesi de gerekmez, klasik araçlarda olduğu gibi deposunu doldurmak yeterlidir.

/

Mirai, imkansızı damla damla gerçeğe dönüştürüyor. Dünyanın çeşitli yerlerindeki şirketler, taksiler, sürüş paylaşım hizmetleri ve hatta polis kuvvetleri, filolarının çevre üzerindeki etkisini azaltmak istiyor ve çığır açan, emisyon üretmeyen Mirai'nin avantajlarından yararlanıyor.

EMİSYON ÜRETMEYEN BİR TOPLUM İÇİN
/

Dünyamızın yeni bir güç kaynağına, fosil yakıtların yerine geçebilecek sürdürülebilir bir sisteme ihtiyacı var. Bunun için akla ilk gelen kaynak : hidrojen. Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji ile üretilen hidrojen, kesinlikle karbon içermez ve diğer enerji kaynaklarından farklı olarak kolayca büyük miktarlarda depolanabilir ve taşınabilir. Ancak en iyi özelliği, ürettiği tek şeyin su olmasıdır.

/

Bu bir anda olacak bir şey değildir, ancak hidrojen ulaşım dünyasını değiştirmektedir ve daha da fazlasını yapma potansiyeline sahiptir. Hidrojen 2050'ye kadar dünyada tüketilen toplam enerjinin beşte birini kapsayabilir. Araçlar ve fabrikalara güç vermekten ev ve şirketleri ısıtmaya kadar her konuda, hidrojen kullanan ve emisyon üretmeyen bir toplum vizyonumuzu gerçekleştirmek için durmadan çalışıyoruz.

Bu da bizim imkansızımız ve bunu damla damla gerçeğe dönüştürme konusunda kararlıyız.

İmkansızı nasıl gerçeğe dönüştürüyoruz?

/
Yakıt hücreli otobüsler Toyota Sora yakıt hücreli otobüslerde, Mirai için geliştirilmiş olan Toyota Yakıt Hücresi Sistemi kullanılmaktadır. Düşük CO2 emisyonu veya zararlı madde üretmeden üstün bir çevreci performans sunan Sora, felaketlerden sonra acil durum güç kaynağı olarak bile kullanılabilir. Toyota, Tokyo 2020 Olimpik ve Paralimpik Oyunları'ndan önce 100'den fazla Sora'yı kullanıma sunmayı planlıyor.
/
Yakıt hücreli kamyonlar Nisan 2017'de ilk kez çalışmaya başlayan Project Portal 'Alpha' kamyon, Long Beach ve Los Angeles Limanları içinde ve çevresinde gerçek kamyonla taşımacılık koşullarında 10.000 milden fazla test edildi ve yalnızca su buharı üretti. Şirket içinde 'Beta' olarak bilinen yeni bir kamyon, dolum başına 300 milden fazla tahmini menzili ile limanlardaki emisyonsuz kamyonla taşıma kapasitesini artırıyor ve kamyonla taşımacılık faaliyetlerinin çevre üzerindeki etkisini daha da azaltıyor.
/
Yakıt hücreli forkliftler Toyota, Toyota City'deki Motomachi fabrikasında Toyota Industries Corporation'ın ürettiği 20 adet yakıt hücreli forklifti kullanıma aldı. Ayrıca fabrikadaki yakıt hücreli forkliftlerin kullanımı için bir hidrojen istasyonu inşa etti. Toyota mevcut klasik forkliftleri yakıt hücreli forkliftler ile değiştirmeye devam etmek ve 2020 yılına kadar Motomachi fabrikasında toplam 170 ile 180 arası yakıt hücreli forklift kullanmayı istiyor.
/
Yakıt hücresi ile güç üretimi Long Beach limanındaki Toyota Logistics tesisinde CO2 emisyonlarını ortadan kaldırmak isteyen Toyota, Tri-Gen adlı yeni bir tesis inşa ediyor. Burası hidrojen yakıt ile çalışan, dünyanın ilk mW kapasiteli karbonlu yakıt hücresi elektrik santrali olacak. %100 yenilenebilir enerji üreten santral; su, elektrik ve hidrojen üretmek için tarımsal atıkları değerlendirecek ve bunu Long Beach limanındaki Toyota Logistic Services'ın (TLS) operasyonlarını desteklemek için kullanacak.

Hidrojen hakkında daha fazlası

Baştan Sona Yenilenen Toyota Yaris Yola Çıktı Baştan Sona Yenilenen Toyota Yaris Yola Çıktı Toyota, sportif tarzıyla segmentine dinamizm getirecek Yeni Yaris'i Türkiye pazarında satışa sundu. Yeni Yaris Hybrid ile birlikte Toyota'nın tüm hibrit ürün gamı tamamen yenilenmiş oldu. Toyota Corolla Sedan'da Yeni Motor Seçeneği Toyota Corolla Sedan'da Yeni Motor Seçeneği Türkiye’de üretilen Toyota Corolla Sedan’ın yeni motor seçeneği olan 1.5L Dynamic Force, Avrupa’daki yeni emisyon standartlarını karşılayacak şekilde geliştirildi. Toyota, Bahreyn'deki Duble Zafer ile Pilotlar Şampiyonu Oldu Toyota, Bahreyn'deki Duble Zafer ile Pilotlar Şampiyonu Oldu TOYOTA GAZOO Racing, 2019-2020 FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nın (WEC) sekizinci ve son yarışında da galip gelerek Pilotlar Şampiyonluğu’nu kazanmayı başardı. Toyota'nın Yeni Bayi Yönetimi Direktörü Caner Yüksel Toyota'nın Yeni Bayi Yönetimi Direktörü Caner Yüksel Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş.’de yaklaşık 9 yıl boyunca tecrübe kazanan Caner Yüksel, son olarak 2017 yılında Bayi Satış Operasyonları Müdürü olarak atanmıştı.